A munkavédelmi termékekről nem a kényelem és a színek jutnak eszünkbe?
A legtöbb munkahelyen szabályozzák a munkahelyi viseletet. Vannak olyan területek és tevékenységek, ahol ezen felül munkavédelmi cipő, munkaruha vagy védőeszközök viselését is előírják. Ezekről általában azt gondoljuk, hogy kényelmetlenek és unalmasak, csak azért vesszük fel, mert muszáj. De ennek nem kell így lennie!
Ma már a munkavédelmi termékek kínálata is változatos, mindenki megtalálhatja az ízlésének és pénztárcájának megfelelőt. Ráadásul előfordulhat, hogy a munkahely állja is az ezzel kapcsolatos költségeket, vagy ezek egy részét. Érdemes hát időt szánni arra, hogy pontosan utánakérdezzünk az elvárásoknak és olyan munkavédelmi termékeket keressünk, melyek azon felül, hogy teljesítik a biztonsági követelményeket, tükrözik a stílusunkat is.
A munkavédelmi lábbeliknek általában meghatározott követelményeknek kell megfelelniük, attól függően, hogy milyen veszélyek ellen kell, hogy védelmet nyújtsanak. Például általánosságban az építőiparban, szállítmányozásban vagy logisztikában dolgozóknak olyan munkavédelmi cipőt vagy bakancsot kell választaniuk, ami leeső tárgyak elleni védelemmel van ellátva. Ezt a cipőben egy úgynevezett orrvédő vagy kapli biztosítja, ami régen acélból készült, de ma már alumíniumból, karbonból, kompozitból és polikarbonátból is választható. Ezek bármelyike nyújthatja ugyanazt a védelmi szintet, amennyiben a cipő rendelkezik a megfelelő tanúsítvánnyal. A szabványnak megfelelő cipőket, bakancsokat szakmai használatú védő- illetve biztonsági lábbeliknek hívják, és P valamint S betűvel jelölik. Szintén többek közt az építőiparban valós veszély, hogy a földön heverő hegyes dolgok megsérthetik a lábat. Ilyenkor talpátszúrás ellen védő munkavédelmi cipőt vagy bakancsot érdemes választani, amiben acélból, alumíniumból készült vagy fémmentes talplemez gondoskodik talpunk biztonságáról. Nedves körülmények, csúszós talaj esetén válasszunk mindenképpen csúszásmentes talppal ellátott munkavédelmi cipőt, bakancsot, csizmát vagy akár szandált. Egyéb speciális esetekre (forró talaj, savas vagy lúgos közeg stb.) is vannak megfelelő védelmet biztosító munkavédelmi lábbelik. Ha már tudjuk pontosan mire van szükségünk, elkezdhetünk azon gondolkozni, hogy milyen típusú cipőt gondolunk megfelelőbbnek vagy találunk stílusosabbnak. A munkavédelmi cipők felsőrésze is igen változatos: vannak bőrből, hasított bőrből, nubuk bőrből, textilből, nylonból, poliészterből és ezek kombinációjából készült verziók is. A színek skálája pedig tényleg végtelen: a klasszikus fekete-fehér-szürke-barna mellett, akár azokkal kombinálva kék, zöld, piros, sárga és azok majd minden árnyalata elérhető. Sőt vannak kifejezetten színes, vagyis többszínű darabok. Némelyik cipőbe lehetetlen nem beleszeretni. Ráadásul, ha jól választunk, olyan kényelmes munkavédelmi cipőre is szert tehetünk, amit nem muszáj és nem is akarunk majd munka után levenni.
A munkaruházat esetén is célszerű először az előírásokról tájékozódni. A feltételeknek megfelelő ruhadarab kiválasztásánál itt is sokféle anyag, szín és fazon közül választhatunk. Ha munkavédelmi oldalról nincs is esetleg kifejezett elvárás, akkor is érdemes a munkahelyi körülményeknek megfelelő ruhadarabokat választani. Ha például hűtőházban vagy egy hűvösebb raktárban dolgozunk, akkor fontos, hogy meleg ruházatról gondoskodjunk. Vásároljunk bélelt nadrágot, a réteges öltözködéshez pedig pulóvert, kabátot, sőt sapkát vagy akár aláöltözetet. Ha éppen ellenkezőleg, melegben végezzük munkánkat, akkor a jól szellőző, izzadságelvezető darabokat válasszuk: pólót, nadrágot, akár rövidnadrágot. Kinti munkavégzésnél pedig gondoskodjunk a nap elleni védelemről is sapka formájában. Amennyiben szükséges, húzzunk overált, mely az egész testünket védi a kisebb mechanikai kockázatok ellen. Burkoló, ács, vagy olyan munkakör esetében, ahol gyakran kell térdelnünk, guggolnunk vagy másznunk, érdemes olyan nadrágot (akár kantáros nadrágot vagy overált) választanunk, amelynek térdrésze meg van erősítve, így kevésbé kopik el az anyag és a térdünket is jobban kíméljük. Bizonyos foglalkozások (pl. hegesztők, villanyszerelők, útépítők stb.) esetében természetesen ennél jóval speciálisabb (akár sav- vagy lángálló, vágásbiztos, jól láthatósági stb.) munkaruházatra lehet szükség. Pólók, pulóverek, kabátok esetén nem meglepő, hogy széles anyagválasztékból és színskálából választhatunk. Nadrágokból jellemzően inkább a sztenderd színek elérhetőek munkaruházatként. A közvetlenül a bőrünkkel érintkező ruházat esetén lehetőség szerint a természetes anyagokat, főleg a pamutot részesítsük előnyben.
Amennyiben munkánk során nem a teljes testünket, hanem csak egyes részeit kell megvédenünk, válasszunk megfelelő védőeszközt. Ahol leeső tárgyak veszélye áll fent, ott gondoskodjunk sisakról vagy például fejvédős vagy ütésbiztos baseball sapkáról. Szerencsére ezek közül is vannak kifejezetten színes alternatívák, de hagyományosabb stílushoz illőt is biztosan találunk. A hallásvédők (füldugók és fültokok), légzésvédők (maszkok, álarcok), munkavédelmi napszemüveg és egyéb védőszemüvegek esetében általában kevésbé nagy a választék, ami a színeket vagy a kivitelt illeti. Védőkesztyűk esetében, ha a színpaletta nem is feltétlenül teljes, a kínálat nagyon sokszínű. Textil, bőr, gumi alapanyagból is készülhet, lehet egyszerű, egyszer használatos, vagy akár speciális körülményekre tervezett (ESD, hegesztő, villanyszerelő, hő-, sav- vagy vegyszer-, esetleg vágásálló). A felhasználási területnek megfelelően válasszunk!
Mindenképpen tartsuk szem előtt, hogy a felsorolt védőeszközök gondoskodnak értékes érzékszerveink védelméről, ezért fontos, hogy garantáltan biztonságos, minősített és jó minőségű terméket vásároljunk igazoltan megbízható helyről. A Grandis weboldalán bármikor kényelmesen válogathatunk a munkavédelmi lábbelik, munkaruházat és védőeszközök széles kínálatából, a bal oldali termék keresőben szereplő szűrők használata pedig megkönnyíti a választást. Természetesen a veszprémi bemutatóteremben a raktáron lévő termékek megtekintésére és felpróbálására is lehetőség van.