Mit érdemes tudnod akkor, ha a munkaadó biztosítja a munkásruhát és cipőt?
Hogy fest mindez a gyakorlatban?
A Munka Törvénykönyve kimondja, hogy a munkavállaló a munkáltató által előírt helyen és időben munkára képes állapotban köteles megjelenni, amelynek része a megfelelő öltözék is. Ez vonatkozik arra, hogy tiszta, rendezett, alkalomhoz illő, valamint a biztonsági előírásoknak is megfelelő legyen. Vagyis például ha üzletkötőként dolgozol, nem érdemes reggel belebújnod a munkavédelmi bakancsodba, míg ha építkezéseken tevékenykedsz, nem jó ötlet az öltöny és a zakó viselése.
De mi történik akkor, ha formaruhát kell viselned az adott vállalkozás alkalmazottjaként?
Mivel a munkáltató kötelessége a feltételek biztosítása, ez vonatkozhat a ruházatra is. Ha valamilyen szempontból speciális formaruha viselését várja el a cég, annak költségeit nem terhelheti az alkalmazottra, ám ennek teljesüléséhez szükség van arra, hogy a dolgozó írásban hozzájáruljon, vagyis bekerüljön a szerződésbe, hogy viselni fogja a megfelelő helyen és időben a kézhez kapott ruhadarabokat. Vagyis a szerződés aláírásakor érdemes odafigyelned erre a részre is.
Mi történik, ha nem megfelelő a ruha?
A munkahelyi megjelenésre vonatkozó szabályok is a személyiségi jog részei, így természetesen bizonyos szabályok keretei között mozoghat a formaruha kinézete. Vagyis például nem lehetnek rajta vallási jelképek. Ám mivel jelenleg Magyarországon nincs bevett gyakorlat mindezekkel kapcsolatban, nem egyszerű az alkalmazott helyzete, ha valami miatt nem tetszik a ruha és annak nem a rajta levő jelképek az okai.
Ha úgy érzed, rossz az anyaga, előnytelen vagy kényelmetlen, bizony nem érdemes szó nélkül hagyni, bár ügyesen kell érvelni. Ilyenkor érdemes ezt jelezni a főnök és a szakszervezet felé is, hiszen bár semmi törvényellenes nincs egy komfort nélküli vagy nem túl esztétikus munkahelyi öltözetben, azonban ez visszavetheti a munka hatékonyságát, amit egy vállalkozó sem szeretne. Nos, az utóbbit érdemes hangsúlyozni, amikor beszélgetsz erről vele.
Kinek a feladata a munkaruha és a munkacipő tisztán tartása?
Bár meglepő, de a törvény kimondja, hogy a munkavégzéshez szükséges munkavédelmi eszközök – beleértve a ruhát és a cipőt is – mosásáról, tisztításáról, karbantartásáról, tárolásáról a munkaadónak kell gondoskodni. Nyilván ez nem azt jelenti, hogy ha sáros lett munka közben a cipőd, vidd be a főnöknek és tisztítsa meg, viszont például a speciális védőruházat tisztítási költségei nem téged terhelnek.
Mi történik a ruhákkal a munkaviszony megszűnése után?
Rendszerint a dolgozóé marad a munkaruha felmondás vagy elbocsátás esetén, de ha szeretnéd, vissza is adhatod azt. Vagyis térítést ezzel kapcsolatban biztosan nem fogsz kapni a szerződés felbontását követően. Ám a különböző védőeszközök amiket a munkád során használtál, a cég tulajdonát képezik. Ezek biztosítása a munkába állás első percétől kötelező, a munkahely területéről pedig csak külön engedély birtokában vihető el. Ezek állapotát pedig időről időre ellenőrzik és akár szankcióval is járhat, ha például a nem ideális tárolás miatt sérül meg az eszköz.
A fentiek alapján láthatod, hogy bár nincs komoly szabályozás hazánkban a munkaadó által biztosított ruhák tekintetében, ugyanakkor a lefektetett előírásoknak mindkét félnek eleget kell tenni. Így tulajdonképpen ha egy ízlésesen és kényelmesen kialakított munkaruháról van szó, még jól is jársz, hiszen reggelente nem kell azon gondolkoznod, mit vegyél fel. Amennyiben pedig munkavédelmi ruházatot is biztosítanak, a kényelem mellett biztonságban is érezheted magad.
Hasznosnak találtad a cikket? Nyomj egy Like-ot, küld el ismerősödnek