Cipő orrmerevítő (kapli) fajtái és jellemzői
Gyakori, hogy olyan munkaköröknél, ahol leeső tárgyak veszélye áll fent munkavédelmi lábbeli, azon belül is orrmerevítővel ellátott biztonsági lábbeli viselését írja elő a szabályozás vagy a munkáltató. Az ilyen cipőket SB; S1; S2 és S3 jelöli. Előírás szerint ezeknek 200 J erejű ütés, illetve 15 kN nyomás elleni védelmet kell biztosítaniuk. Régebben acélbetétes cipőket gyártottak erre a célra, de ma már többféle anyagból készülhet lábujjvédelmet biztosító orrmerevítő, amit kaplinak is szokás nevezni. A kapli anyaga lehet az acél mellett alumínium, karbon, kompozit vagy polikarbonát is. Mindegyik kielégíti a szabvány előírásait. Melyikről mit érdemes tudni?
- A polikarbonát általában jó hő- és ütésállóképességgel rendelkező, hőre lágyuló szerves műanyag.
- A kompozitanyagok olyan összetett anyagok, amelyek két vagy több különböző anyag kombinációkból épülnek fel a hasznos tulajdonságok kiemelése és a káros tulajdonságok csökkentése céljából. Kitűnő és az igényeknek megfelelően szabályozható a szilárdságuk, képlékenységük és korrózióállóságuk
- A szénszálak (karbonszálak) napjaink igen fontos textilnyersanyagai közé tartoznak. A szénszálak alkalmazása elsősorban a kompozitgyártásban jelentős, könnyű és erős anyagok létrehozására alkalmas.
- Az acél a vas legfontosabb ötvözete.
- Az alumínium puha, vágható, ezüstfehér vagy szürke könnyűfém.
(Az anyagleírások forrása a Wikipédia)
A felsoroltak közül a polikarbonát és a kompozit kapli a legkönnyebb, ezt követi az alumínium végül az acél. Ugyanakkor nem szabad azt hinnünk, hogy az acél orrbetét idejétmúlt lenne. Érdemes megfontolni, hogy milyen előírásoknak kell megfelelni a cipőnek, megvizsgálni a kényelmi szempontokat.
Általánosságban elmondható, hogy a fémmentes cipők nemcsak könnyebbek, hanem rugalmasabbak is, így kényelmesebb a viselésük. A különleges műanyag orrmerevítő egy esetleges baleset bekövetkezte után rugalmasan visszaugrik, így könnyebb a sérült láb kiszabadítása.
Sokan mégis úgy tartják, hogy a műanyag betét nem véd annyira és nem véd annyi mindentől, mint egy fém. A fém kapli általában kiemelkedő védelmet nyújt a rá eső tárgyakkal, szerszámokkal szemben. Ráadásul elmondható, hogy a fém betétek jellemzően vékonyabbak, így kevesebb helyet foglalnak el a cipőben.
A fém orrmerevítők hátránya ugyanakkor hővezető képességük. Hiába jól szigetelt a munkavédelmi cipő, az acél vagy alumínium kaplik télen átveszik a hideget, nyáron pedig a meleget sugározzák, ami elég kellemetlen lehet. Viszont az acél kapli általában olcsóbb, így az ilyen lábujjvédelemmel ellátott munkavédelmi lábbeli legtöbbször gazdaságosabb áron megvásárolható.
Természetesen az eltérő anyagfelhasználású orrmerevítők tulajdonságai mellett a cipők megjelenése és ára is fontos szempont lehet. Webáruházunkban és veszprémi bemutatótermünkben a munkavédelmi és biztonsági lábbelik széles választéka elérhető, legyen szó hagyományos munkavédelmi bakancsról, színesebb munkavédelmi cipőről (biztonsági lábbeliről) vagy akár orrvédelem nélküli munkacipőről.