100 ÉVES A TALAN – az elmúlt negyed század (2000-2023)
A 100 éves Talan vállalat elmúlt 25 évét a fejlesztések, további területi terjeszkedés jellemezte mind gyártó egységekben, mind értékesítési jelenlétben, de továbbra is jelentős maradt a katonai beszállítói tevékenység is.
2002-ben megalakult a Talanlegprom LLC, kijevi székhellyel.
2003-ban a világtapasztalatok tanulmányozását követően a Talan szakemberei bevezették a legmodernebb technológiájú, kétkomponensű poliuretán talpak (PU-TPU) használatát, és az év végére már 86,4 ezer pár ilyen cipőt gyártottak.
2004-ben tovább nőtt a fröccsöntött gumitalpú cipők gyártási kapacitása, ami lehetővé tette, hogy a cipők tulajdonságait kibővítsék hő- és fagyállósággal. A cég megkezdte a kétrétegű poliuretán (PU-PU) talpú lábbelik gyártását is.
2003-2007-ben a cég több mint 6,1 millió USD-t fektetett be: Olaszország és Németország vezető vállalataitól telepítettek új berendezéseket a fröccsöntött biztonsági cipők gyártásához. Ez egyedülálló lehetőséget adott hazai vásárlóiknak, az ukrán cégeknek, hogy modern, kényelmes és megbízható lábbelit vásároljanak alkalmazottaiknak.
2007-ben, amikor Ukrajnában munkaerőhiány volt tapasztalható, a Talan új lehetőségeket keresett a rendelkezésre álló munkaerőforrások vonzására. Megkezdték egy ázsiai gyár építését cipő alapok varrására. 2008-ban nyitották meg a bangladesi gyárat és év végére körülbelül félmillió pár cipő alapot gyártottak és szállítottak le.
2011- ben a bangladesi gyárhoz második épületet építettek és helyeztek üzembe, és a lábbeli gyártás teljes ciklusát is elindították itt. Ugyanebben az évben megnyitottak egy kereskedelmi vállalatot az Egyesült Arab Emírségekben, melynek célja a Bangladesben gyártott lábbelik értékesítése a Perzsa-öböl, a Közel-Kelet, és Afrika piacaira.
2013-ban megnyitottak egy új kereskedelmi céget Németországban a Talan lábbelik EU piacain történő értékesítésére.
2014-ben a Talan új technológiát vezetett be membrán anyagú cipők gyártására az Ukrán Fegyveres Erők katonái számára az ATO (Anti-Terrorist Operation Zone) zónában zajló harcokhoz.
2015-ben megkezdődött az együttműködés a membrán cipő technológiában vezető szerepet betöltő W.L. A GORE AND ASSOCIATES GMBH-val. A Talan jelentős pénzeszközöket (körülbelül 2,6 millió dollárt) fektetett be a termelés modernizálásába, hogy olyan minőségű katonai lábbeliket tudjon gyártani, amelyek megfelelnek a NATO-szabványoknak, valamint az ukrán fegyveres erők aktuális követelményeinek.
2016-ban a TALAN új lépést tett saját márkájának és marketingjének fejlesztésében, frissítette vállalati stílusát, megváltoztatta logóját és új fejlesztési szakaszt vezetett be. Mintegy tucatnyi rendezvényen vettek részt szakembereik, hogy új partnerekkel, vásárlókkal találkozhassanak, szakmai területen fejlesszék tudásukat, új tapasztalatokat szerezzenek, amit rendszeresen és eredményesen beépítettek a modern, speciális lábbelik gyártásába.
2018-ban a cég újabb piackutatást végzett, melynek eredménye egy új, modern munkacipő-család (Elite). Olyan cipőkről van szó, amelyek nemcsak a munkavédelmi lábbelikkel szemben támasztott modern követelményeknek felelnek meg, hanem a mindennapi, egésznapos munkavégzés során is kényelmesek és biztonságosak.
2019-ben a csoporthoz tartozó társaságok átlagos alkalmazotti létszáma 2094 fő volt. A társaság társadalmi felelősségvállalása erősödött: a csoport cégei aktívan részt vettek a romni társadalmi projektekben, támogatást nyújtottak veteránoknak és társadalmilag veszélyeztetett lakossági csoportoknak, és jótékonyan segítették a rászorulókat.
2019-ben a társaság több rendezvényen és szakmai kiállításon vett részt, például a "Fegyverek és biztonság" kiállításon Kijevben, az „A+A Munkavédelmi Kiállításon a németországi Düsseldorfban, és a "XVIII. Nemzetközi Ipari Fórumon" Kijevben. Szintén ebben az évben rendszeres korszerűsítésen estek át a gyártó berendezések. A technológiai műveletek precízebb és minőségibb elvégzése érdekében 6 robotot telepítettek a gyártóhelyre. Elindítottak egy számítógépes sort a bőrvágás automatizálására. A termelésbe történő beruházások körülbelül 1,7 millió USD-t tettek ki.
2019-ben a Talan Group vállalatai 2,1 millió pár cipőt gyártottak különböző országok fogyasztói és különböző gazdasági ágazatok képviselői számára.
2020-2021-ben kezdtek együttműködésbe a talpgyártás területén a világ piacvezető vállalataival, így a Vibram-mal (Olaszország) és Michelin-nel (Franciaország), hogy új technológiákat, katonai és munkacipő-modelleket fejlesszenek és vezessenek be. A termelésbe történő beruházások mintegy 1,8 millió USD-t tettek ki. Ebben az időszakban a vállalatnak, akárcsak a világ többi részének, a járvány okozta új kihívásokkal kellett szembenéznie. Ezért a társaság társadalmi felelősségvállalásának hangsúlyos eleme volt a romni egészségügyi intézményeknek történő átfogó jótékonysági segítségnyújtás, valamint a személyzet támogatása a COVID-19 járvány elleni küzdelemben.
2020-ban kezdtek saját logisztikai komplexum építésébe Lengyelországban (melyet 2022 májusában helyeztek üzembe).
2021-ben kezdték meg a termelést Kazahsztánban.
2020-2021 között a csoport átlagos alkalmazotti létszáma 2175 fő volt, éves kibocsátása pedig 2,1 millió pár.
2022-ben Talannak, akárcsak Ukrajna többi részének, új kihívással kellett szembenéznie: orosz agresszióval. A háború első napjaiban Romni városát elfoglalták. A rendkívüli kockázatok ellenére a cég munkatársai mindent megtettek a Honvédelmi Minisztériummal kötött szerződés alapján gyártott, és a megszállás idején raktárakban és gyártóegységekben maradt katonai lábbelik maradványainak megőrzése és elrejtése érdekében.
A város felszabadítása után a lehető leghamarabb újraindult a gyártás, hogy a katonai bázisokat ellássák lábbelikkel. A Talan átirányította meglévő gyártólétesítményeit a katonai lábbelik tömeggyártására, amelyre sürgősen szüksége volt az ukrán védelmi erőknek. Az oroszországi határ közelsége és az ebből adódó katonai kockázatok ellenére a vállalat mintegy 1,8 millió USD-t fektetett be a termelési kapacitás bővítésébe, új egységek megnyitásába és több mint 800 új munkahely létrehozásába.
A katonai lábbelik össztermelése körülbelül egymillió pár volt, ami kétszerese a korábbi évek szintjének. A lábbelik éves össztermelése 1,8 millió pár volt, az alkalmazottak átlagos létszáma pedig 3 ezer fő.
2022-ben a vállalat a kockázatok diverzifikálása érdekében a katonaságnak szánt membrán anyagú lábbelik gyártására szolgáló technológiát is bevezette a bangladesi gyárban. Könnyített lábbeli gyártási vonalat indítottak. Új termelési egységet nyitottak Ternopil régióban.
2023-ban elindították a gyártást az Egyesült Arab Emírségekben is.
A TALAN mára vezető ipari vállalatok csoportja, amely évente több mint 3,5 millió pár munkavédelmi és katonai lábbelit állít elő olyan iparágak dolgozói számára, mint az építőipar, olaj- és gázipar, vegyipar, fekete- és színeskohászat, autóipari összeszerelő ipar, közlekedés, energetika vagy a mezőgazdaság. A Talan szerint ugyanakkor ez még csak a nagyszerű történet kezdete.