A félénk cipő és az óriás mosógép
A döntés előtt a cipő anyagát ajánlott megnézni: a textil elviseli, ha néha így tisztítják, de a velúr vagy a bőr alapanyagú lábbelik esetén a mosógép kerülendő eszköz. Náluk a kézi kefés tisztítás, a törölgetés, a speciális krémmel/habbal történő ápolás és az impregnálás a javallott.
Tehát a textil alapú cipő időnként és kímélő programmal megpörgethető, ám előbb vegyük ki a cipőfűzőt és a talpbetétet is. Utóbbit nem túl meleg, mosószeres vízben áztatva és kefélve szabadítsuk meg a kosztól. A fűzők pedig moshatók a gépben a többi ruhával együtt, de a cipőtől függetlenítve.
A betétektől és a fűzőtől megszabadított lábbelit érdemes előbb egy lavór mosószeres vízben áztatni néhány órát, ami az erősebb szennyeződést eltávolítja vagy meglazítja. Áztatás után egyesek öblítést is alkalmaznak, illetve a gumitalpat külön tisztítják (a fehér gumitalp akár fogkrémmel is tisztítható, a fluorid lerántja a szennyeződést), mielőtt a mosógépbe kerül a lábbeli.
Fontos segítség a mosózsák. A cipő mosás közben sokszor a dobnak ütődik, ami károsíthatja a ragasztott részeket. A zsák viszont megvédi, ha mellé teszünk egy törölközőt, ami kitölti a zsákot. Plusz az is segíthet, ha egyszerre több cipőt mosunk, a dobot kitöltve így nem hánykolódik és ütődik feleslegesen a cipő.
Ha spéci mosógép rendelkezik cipős (vagy sport-) programmal, az nagyban megkönnyíti a helyzetet. De ha nem, akkor a már említett kímélő program választása mellett a víz hőmérsékletét 30 fokra állítsuk és alacsony fordulatszámot keressünk. A túl meleg vízben összemehet a lábbeli, az erős centrifuga pedig károsíthatja és a gépnek sem tesz jót. Tovább fog száradni, de a kíméletesség fontosabb, mint a gyorsaság. Javasolt folyékony mosószert használni, a por alakú nem feltétlenül oldódik fel kellőképpen.
A szárítás már egyszerűbb művelet, ugyanis a lehetséges deformálódás miatt nem ajánlott gépi szárítást alkalmazni. Egyszerűen tegyük a nem túl forró fűtőtest közelébe a nedves lábbelit, hadd száradjon meg magától.