A fiatalok nyári munkalehetőségéről
A mai fiatalokról és a nyárról sokaknak valószínűleg a hangos fesztiválok, a könnyed stílus és a semmittevés jut eszébe. Pedig egyre többen vállalnak nyári diákmunkát a hosszú szünidőben.
Ki végezhet diákmunkát?
Mindenki, aki nappali tagozatos jogviszonnyal rendelkezik és 15-25 év között van. A kiskorúaknak viszont szülői beleegyező nyilatkozatra van szükségük. Vannak azonban olyan munkakörök, ahol elvárás a 18. életév betöltése. Továbbá az is előfordul, hogy kikötés a 16 éves kor ahhoz, hogy valaki munkát tudjon vállalni.
Hogyan szerezhetnek munkát?
Diákmunkát találni többféle módon is lehet. A legelterjedtebb megoldás, hogy a tanulók valamilyen diákszövetség által állnak munkába. Ma már országszerte rengeteg szövetség várja a dolgozni vágyó fiatalokat. Több különféle választási lehetőséget is kínálnak számukra különböző bérezéssel.
Egy másik alternatíva kevésbé ismert: a Nyári diákmunka program, ami 2013-ban indult. Célja, hogy több lehetőséget biztosítson a diákok számára a munka világában. Leginkább az ország keleti részében népszerű, Borsod-Abaúj-Zemplén, Szabolcs-Szatmár-Bereg, Békés és Hajdú-Bihar megyékben van a legnagyobb sikere. A program időtartama július elejétől augusztus végéig tart. Viszont nem kötelező a tanulóknak mind a kettő hónapra munkát vállalni. A program keretén belül különböző munkaterületek közül választhatnak a tanulók.
Sokan keresnek munkát hagyományos módon, szövetkezetek segítsége nélkül, hirdetéseket böngészve vagy ismerősök ajánlása által. Ők így kötöttebb munkarendben kénytelenek dolgozni, szigorúbb elvárások között, de érveik szerint több marad a zsebükben, mintha a szövetségen keresztül kapnák a fizetésüket.
Milyen feltételekkel mehetnek dolgozni?
A korábban említett kritériumok mellett van néhány feltétel, ami szükséges ahhoz, hogy valaki diákként dolgozhasson: például nekik is rendelkezniük kell üzemorvosi igazolással. Ehhez a vizsgálatra a diákszövetségek többnyire biztosítanak ingyenes lehetőséget. Attól függően viszont, hogy milyen területen szeretné kipróbálni magát az illető, előfordulhat, hogy tüdőszűrésen is részt kell vennie.
Milyen területen dolgozhatnak?
A diákszövetségek majdnem minden területre tudnak lehetőséget biztosítani. Kereskedelembe, vendéglátásba, turizmusba, alkalmi munkákra, gyártósorra, fizikai munkavégzésre, irodai munkákra, gyakornoki pozíciókba és előfordulnak home office munkakörök is. A Nyári diákmunka program önkormányzatokhoz, a mezőgazdaság, a turizmus és a vendéglátás területén kínál munkavégzési lehetőségeket. Az alternatívák nagyban függenek a lokációtól és az adott térség gazdasági helyzetétől is. Az üdülőhelyeken nyilván a vendéglátásban a legkönnyebb munkába állni, máshol a mezőgazdaság a legerősebb szívóerő, nem beszélve az építőiparról, ami az elmúlt években megtáltosodott és bármennyi munkást képes lenne foglalkoztatni.
Mely munkakörök a legnépszerűbbek?
A diákszövetségeken keresztül leginkább árufeltöltőként, pénztárosként, irodai kisegítőként, recepciósként, hostessként, felszolgálóként, futárként, gyorséttermi munkatársként vagy a gyártásban helyezkednek el a fiatalok. Ugyanakkor vannak, akik bevállalják a takarítást, leltározást, rendezvényeken szükséges építést, konyhai kisegítői és mezőgazdasági munkákat is, mint a gyümölcsszedés.
Hányan dolgoznak?
Erre a kérdésre nehéz konkrét számokkal válaszolni. Ugyanakkor az idén több mint 100 ezer diákmunkásra számítanak a diákszövetségeken keresztül. A Nyári diákmunka programban pedig az eddigi évek tapasztalatai alapján kb. 20 ezren vesznek részt.
Milyen bérezés jár nekik?
A diákszövetségeknél órabérben dolgoznak a fiatalok. Leginkább 8, de néha előfordul 6 vagy 4 órás munkavégzés is. Régiónként, illetve munkavégzés típusától függően vannak különbségek a bérezésben. Általánosságban azonban 1400-1600 Ft-os óránkénti fizetéssel számolhatnak.
A nyári diákmunka programban kétféle jövedelemre számíthatnak a diákok. Abban az esetben, ha szakképzettséget igénylő munkakörben alkalmazzák őket, akkor 195.000 Ft a fizetségük. Akkor pedig, ha erre nincs szükség, 150.000 Ft-ot kapnak.
Miért éri ez meg?
A diákszövetségek által biztosított munkák túlnyomó többségénél a diákok maguk határozzák meg, hogy mikor mennek dolgozni. Ezáltal megvan a lehetőségük a munkavégzésre és a pihenésre egyaránt. Lehetőségektől függően akár több területen is ki tudják próbálni magukat. Ennek köszönhetően különböző munkatapasztalatokra tehetnek szert. Arról nem beszélve, hogy így egyéni keresetre tesznek szert, ami az SzJA mentesség miatt éves összevetésben nagyjából 40%-os emelkedést jelent.
A nyári, szezonális munkavállalón kívül sok olyan egyetemista van, aki egész évben él a diákmunkák által nyújtott lehetőségekkel és a tanulmányaik mellett is dolgoznak. Ők többnyire gyakornoki pozíciókban, kereskedelemben és vendéglátásban helyezkednek el.
Források:
https://index.hu/gazdasag/2022/06/23/diakmunka-nyari-szunet-fizetes-szja-mentesseg/
https://www.hrportal.hu/c/szinte-minden-regisztralt-diak-dolgozik-a-nyari-diakmunka-programban-20220719.html
https://www.penzcentrum.hu/karrier/20210707/rengeteg-diak-allt-munkaba-iden-nyaron-sokan-ennyit-visznek-haza-1116025
https://nfsz.munka.hu/cikk/1572/Nyari_diakmunka_program
https://atlaszmunkak.hu/blog/5-nyari-diakmunka
http://www.iskolaszovetkezetek.hu/index.php/orszagos-diakszoevetkezet-lista.html
https://www.penzcentrum.hu/karrier/20220608/nem-semmi-berezes-ennyit-kereshetnek-a-diakmelosok-2022-nyaran-1125681#