A munkahelyi elsősegélynyújtás szabályairól
Az életünk jelentős részét munkahelyeken vagy oktatási intézményekben töltjük, tehát a legtöbb egészségkárosodással járó baleset a munkavégzéshez kötődik. A háztartási és a közlekedési balesetek után a munkahelyen a legnagyobb a kockázat. Ezért lényeges, hogy a munkahelyek rendelkezzenek az adott tevékenység jellegéhez igazodó és megfelelő szintű elsősegély-nyújtásra alkalmas személyi és tárgyi feltételekkel.
A munkahelyi elsősegélynyújtás megvalósításának egyik célja a munkahelyen bekövetkező hirtelen egészségkárosodások azonnali kezelése, az állapotromlás késleltetése és az egészségkárosodások szövődményeinek csökkentése.
A munkavédelmi követelmények minimális szintjéről szóló rendelkezés alapján minden munkahelyen és műszakban a tevékenység és a munkafolyamatok veszélyességétől, illetve az ott dolgozók számától függően kialakított elsősegélynyújtó felszerelést vagy mentődobozt és a munkavállalók közül kiképzett, elsősegélynyújtásra kijelölt személy jelenlétét kell biztosítani.
Az elsősegélynyújtással megbízott munkatársak minimális száma:
6-50 munkavállaló foglalkoztatása esetén 1 fő,
51-100 munkavállalónál 2 fő,
101-200 munkavállalónál 3 fő,
201-400 munkavállalónál 4 fő,
401 munkavállaló felett 5 fő.
Egyszemélyes munkavégzés esetén képzett elsősegélynyújtót nem kell kijelölni, de a munkavállalót a tevékenységével összefüggő elsősegélynyújtási ismeretekre szükséges kioktatni. A munkavállalók létszámának meghatározásánál figyelembe kell venni a szervezeti egységnél munkát végző tanulók, kiképzés alatt állók, valamint a kölcsönzött munkaerő létszámát is.
A munkahelyi elsősegélynyújtást elsősorban kiképzett elsősegélynyújtó vagy legalább középfokú szakképzettséggel rendelkező személy végezheti. (Feltéve, hogy a késedelem nem jár nagyobb veszéllyel). A munkahelyi elsősegélynyújtásnál közreműködő személy lehetőleg oktatott legyen.
Az elsősegélynyújtást a munkahelyen kijelölt vagy a leghamarabb elérhető kiképzett elsősegélynyújtó köteles elvégezni, de szükség esetén minden munkavállaló köteles képességeinek és ismereteinek megfelelően az azonnali elsősegélyre szoruló személyt ellátásban részesíteni. Az elsősegélynyújtásnál közreműködők a jelenlévő legmagasabb egészségügyi szakképesítéssel rendelkező személy utasításai szerint kötelesek eljárni.
A munkahelyi elsősegélynyújtóknak elméletben és gyakorlatban el kell sajátítaniuk az elsősegélynyújtás alapismereteit. A kiképzett munkahelyi elsősegélynyújtók a sikeres vizsgát igazoló bizonylatot kapnak (pl. igazolás, bizonyítvány).
A kiképzésen (gyakorlati bemutatással is) oktatni kell:
- az elsősegélynyújtás szempontjából lényeges anatómiai és élettani ismereteket,
- az elsősegélynyújtásra szoruló állapot felismerését,
- a sebellátást (sebfedés és kötözés),
- az elsősegélynyújtás célját szolgáló gyógyszerek, anyagok és eszközök szakszerű használatát,
- a vérzéscsillapítást,
- a sérülések formáit,
- csontok, ízületek sérüléseit,
- a sérült testrész rögzítését,
- a beteg sérült fektetésével, szállításával kapcsolatos szabályokat,
- idegen testek eltávolítását,
- a sokk elleni eljárásokat,
- az élet és halál jeleit,
- az újjáélesztési eljárásokat,
- a munkahely szerinti speciális elsősegélynyújtást (pl. áramkörből való mentést, mérgezések fajtáit, mentés módszereit)
A munkahelyi elsősegélynyújtásra kijelölt munkatársakat legalább kétévente az indokolt időtartamú, minimum kétórás ismeretfelújító oktatásban kell részesíteni. Valamennyi munkavállaló részére munkába lépésekor (újfelvételes munkavédelmi oktatás keretében), ezt követően 3 évente oktatni kell:
- a munkahelye szerint lehetséges sérüléseket, rosszulléteket és azok felismerési módját,
- a munkahelye szerint kijelölt elsősegélyhelyet, kiképzett elsősegélynyújtó nevét, telefonszámát, értesítési lehetőségét.
forrás: etk.pte.hu