A munkavédelmi sisak tisztítása és szagtalanítása
Számos olyan fizikai munka létezik, ahol a törvényi szabályozásnak és előírásoknak megfelelően munkavédelmi sisakot szükséges viselni. Ez nem véletlen, hiszen egy ilyen helyen jellemzően sokan dolgoznak nehéz, kemény, olykor éles eszközökkel, anyagokkal és szerszámokkal. Ezek pedig nagyon komoly sérüléseket tudnak okozni, ha az ember fején landolnak. Aki nap mint nap visel munkavédelmi sisakot, nagyon jól tudja, hogy mennyire fontos annak rendszeres tisztítása. Ebben a bejegyzésben az ezzel kapcsolatos legfontosabb dolgokat gyűjtöttük össze.
Hogyan szükséges ápolni a munkavédelmi sisakot?
A kemény munka bizony nem kíméli a munkavédelmi eszközöket sem, így nem kérdés az, hogy kiemelt figyelmet szükséges fordítani a sisak megfelelő ápolására, tisztán tartására és szagtalanítására egyaránt. A sisakhéjat és a műanyag alkatrészeket, illetve a sisak belső részét rendszeresen szükséges megtisztítani. A sisakhéj tisztítása minden használat után elvégezendő feladat, hogy a szennyeződés ne tapadjon meg rajta és ne száradjon rá.
A sisakhéj tisztításához tiszta vízre, tisztítókendőre, valamint lágy műanyagtisztítóra vagy mosogatószerre van szükség. Semmiképpen nem érdemes dörzsölő szivacsot vagy hasonló eszközt bevetni, illetve az oldószer használatát is ajánlatos kerülni. Ugyanis az olyan anyagok, mint például a benzin vagy a savat, roncsolják a védőfunkciót.
Mit tehetsz, ha viszket a fejed a munkavédelmi sisak alatt?
A fejszalag-bevonat tisztítása is külön odafigyelést igényel használójától, ugyanis a higiénia biztosítása érdekében ezt a részt is szükséges bizonyos időközönként megtisztítani. A textilből készült fejszalagot mosóhálóba helyezve mosógépben 40 fokon mosható, mindenképpen öblítő nélkül. A bőrszalag esetében viszont a mosás nem megengedett, így a tisztítás a megfelelő szerek használatával és nedves törölgetéssel történik. Az állszíj esetében is a szükség szerinti tisztításara kell törekedni.
Mivel textil alkatrészről van szó, ugyancsak mosógépben 40 fokon ki lehet mosni. Mindezek pedig az izzadás okozta kellemetlen szagokat is képesek elfedni.
A tisztítás záróakkordjaképp minden egyes tisztítást és mosást követően meg kell vizsgálni a sisak épségét és hiánytalanságát egyaránt, továbbá a megfelelő rögzítést és az alkatrészek működőképességét is.
Milyen lépéseket szükséges tenni tisztítást követően?
Ha megtörtént a tisztítást követő ellenőrzés, akkor is szükség van még egy szemrevételezésre, az esetleges meghibásodások felismerése érdekében. Ha meghibásodást észlelünk egy hozzáértő szakemberrel azonnal ki kell javíttatni, hiszen a sisak védő funkcióját elveszítheti, vagy csökkentheti. Ha olyan meghibásodást észlelünk a sisakon, mely megjavítása kérdéses lehet, akkor feltétlenül vissza kell küldeni a gyártóhoz felülvizsgálatra.
Mi minden van hatással a sisak élettartamára?
A sisak élettartamát nagyban befolyásolja az, hogy milyen anyagból és milyen technológiával került előállításra, illetve a sisak használatának módja és tárolása is befolyással van rá. Az élettartamuk kellő gondoskodással és odafigyeléssel meghosszabbítható. A tényezők, melyektől a sisak élettartama függ az igénybevétellel hozható összefüggésbe, mint például a hő- és mechanikus terhelés vagy az időjárás általi hatások.
Használat után figyelmet kell fordítanunk a sisak ellenőrzésére, az esetleges sérülésekre, hiszen a sérült sisakot nem szabad többé használni.
Ugyanígy, ha a sisakot rendkívüli terhelés éri, például egy erősebb ütés, becsapódás, melynek következtében repedés, törés vagy nagyobb sérülés merül fel, úgy a sisakot biztonsági okokból javasolt lecserélni.
Ahhoz, hogy a munkavédelmi fejvédő sokáig alkalmazható követni kell az általános használati előírásokat és útmutatásokat. A sisakot minden bevetés után a leírtak szerint meg kell tisztítani, és fénytől védett, száraz helyen kell tárolni.
Amennyiben hasznosnak találtad a cikket nyomj egy like-ot
Nézd meg munkavédelmi sisak kínálatunkat áruházunkban
További anyagainkat munkavédelmi blogunkban olvashatod