A téli cipőápolásról
A hagyományos, utcai viseletre szánt lábbelik mellett a minőségi alapanyagokból készült munkavédelmi cipők is ápolást igényelnek. Különösen igaz ez télen.
Nem ajánlott elhanyagolni a cipőápolást, hiszen megfelelő gondoskodás esetén több hónappal (vagy akár évvel) meghosszabbítható a lábbeli élettartama. A hideg-meleg váltakozása, a sós hólé, a sár vagy akár az eső komoly károkat képes okozni hosszú távon.
Első körben természetesen tisztítani kell a cipőket használat után, csak ezután ajánlott az ápolószerek használata, majd szükség esetén az impregnálás is szóba jöhet. Ezzel érhető el például a vízlepergető tulajdonság vagy a hőállóság fenntartása.
A tisztítás hagyományos értelemben portalanítást jelent, bőrcipők esetén rongy és kefe bevetésével. A munkacipő durvább foltjaival szemben a terpentinolajas ruha alkalmazható. Gyerekkorunk óta tudjuk, hogy a sáros cipőnek először száradnia kell, ha tisztítani akarjuk és a szövetes felületen már az erősebb szőrű kefe is alkalmazható.
A gyorsított száradást-szárítást érdemes kerülni, tehát ne tegyük a lábbelit a fűtőtestre, mert úgy merevedik a bőrt, rövidítve annak élettartamát. A még nedves cipőt vagy bakancsot pedig lehetőleg sámfával ellátva szárítsuk, hogy kisimuljanak a használat során kialakult barázdák.
Téli időszakban a cipőnk ősi ellensége, a sós hólé okozhat komoly károkat. Itt kerül előtérbe a fent említett impregnálás. Ezt elegendő (de ajánlott) a latyakos időszak előtt elvégezni, így megerősíthetjük vagy kialakíthatjuk a lábbeli vízlepergető sajátosságát. Leggyakrabban a szilikonos sprayt használják ilyenkor, mert az még a sportosabb kivitelű, gyöngyvászonos munkavédelmi cipőt is képes megóvni.
A bőrből készült cipők és bakancsok esetén ajánlott az adott bőrtípusnak megfelelő, minőségi szereket alkalmazni. Több olcsó termék csupán egy látványos gyorsfénnyel látja el a lábbelit a száraz ruhás törölgetés után, de nem érnek annyit, mint például a méhviasz alapú krémek. Ezek ugyanis a védelem mellett puhítják is a bőrt.
A velúrból gyártott munkacipőknél szintén kimondottan hozzáillő szivacsot és habot érdemes alkalmazni, melyek a fenti hatások mellett a színt is segítenek megtartani. Egyes vászontartalmú cipők akár mosógépbe is dobhatók, ami egy 30 fokos kímélő program után megoldja helyettünk a tisztítást. A centrifuga használata azonban kerülendő, adjunk teret a természetes száradásnak. (Sámfával és nem a radiátor tetején!)
A cipőink eredeti színének megtartásának érdekében természetesen külön-külön kefe és rongy használata ajánlott és ha kellő figyelmet fordítunk lábbelik téli ápolására, azok meghálálják nekünk ezt a gondoskodást.