Ezt egy életen át kell védeni!
Ahogy arról már beszámoltunk, több, mint félmillió forint értékben adományozott lábbeliket és munkavédelmi ruházatot a Grandis Kft. az Alkohol-Drogsegély Ambulancia számára. Az egyesületről, a rehabilitációs munkáról és a szenvedélybetegségekről Szabóné dr. Virányi Juditot, az Alkohol-Drogsegély Ambulancia Egyesület elnökét kérdeztük.
- Hova kerül a felajánlás?
- Az adományt a Noszlopon működő Szenvedélybetegek Rehabilitációs Intézmény lakói fogják használni. Az intézmény többek között munkaterápiát folytat, így a betegeink részt vesznek az ingatlan rendbetételében, a tartott állatok gondozásában, a kertművelésben, mezőgazdasági tevékenységben, természetesen mindenki az állapotának és tudásának megfelelő szinten. Az intézmény kezeltjei folyamatos munkaterápiát végeznek külső cégnek is, az intézmény helyszínén, amely bevételből a betegeknek terápiás jutalmat tudunk biztosítani.
- Hogyan és miben segíti az egyesület a szenvedélybetegeket?
- Egyesületünk 1988-tól működik Alkohol- Drogsegély Szolgálat néven, de 1993-tól már önálló jogi szervezetként végzi tevékenységét Alkohol - Drogsegély Ambulancia egyesület elnevezéssel. Az egyesület jelenleg közhasznú státuszban van, ennek keretében egészségmegőrző, betegségmegelőző, gyógyító, egészségügyi, szociális, rehabilitációs feladatokat lát el. Célja a szenvedélybetegséggel kapcsolatos intézmények létrehozása, működtetésének megszervezése és működtetése. Célja továbbá a kezelési lánc folyamatosságának kiépítése, a különböző kezelési szintek, ellátási területek összehangolt, hatékony működtetése.
Intézményeink:
Alkohol - Drogsegély Ambulancia néven járóbeteg ellátás,
Szenvedélybetegek Nappali Ellátó Intézménye
Szenvedélybetegek Rehabilitációs Intézménye Noszlopon
Szenvedélybetegek Közösségi Ellátása Pápa-Ajka kistérségre
Szenvedélybetegek Közösségi Ellátása Sümeg-Devecser kistérségre.
- Hányan és milyen formában veszik igénybe a segítségüket?
- A járóbeteg ellátásban a 2021-es adatok szerint 610 fő fordult meg, 2020-ban ez a szám 746 volt. Valószínűleg a pandémia okozta a csökkenést, illetve a pszichiáter szakemberek hiánya. A fekvőbeteg, rehabilitációs ellátásban 27 fő férfibeteget tudunk egyidőben fogadni, de lehetőség van arra, hogy kikerülve a rehabilitációból, igénybe vegyék változóházunkat, amely Ajka-Tósokberénden van. A változóházban egyszerre 6 fő kaphat ellátást. A Nappali Ellátó Intézményben tavaly 34 főt láttunk el, míg a két közösségi ellátásban évek óta rendre meghaladjuk a finanszírozott betegek számát az ellátásban.
- Ki számít ma szenvedélybetegnek?
- Egyszerűen fogalmazva szenvedélybetegről beszélünk, ha az egyén életét valamilyen szer/viselkedés határozza meg. Ez a szer vagy magatartási forma rabságban tartja az embert, a használat nélkül az élete mit sem ér, ezektől függ. A szer használata vagy a viselkedés gyakorlása mindenképpen a komfortzóna meghatározó része, elhagyásukkal hatalmas hiányérzet alakul ki. A szenvedélybeteg a betegségéből adódóan megtesz olyan dolgokat, amelyet egészséges ember nem tenne, életmódja negatívan hat mind a szűkebb, mind pedig a tágabb közösségre, amiben él.
- Milyen statisztikai adatok vagy hozzávetőleges számok alapján lehet a meghatározni a magyar társadalom szenvedélybetegeit?
- Csaknem nyolcszázezer alkoholbetegről beszéltek évekkel ezelőtt, ez a szám azóta sem csökkenhetett. Sajnos Magyarországon nagy hagyománya van az alkoholos italok társadalmi konvenciókat és együttélési szabályokat semmibe vevő fogyasztásának. Ha ehhez a számhoz hozzáadjuk az érintett családtagok számát, akkor láthatjuk mennyire nagy a baj. Mivel a kábítószerek nagy része illegális hazánkban, a drogfogyasztási esetek, sok esetben maga a függőség sem kerül a szakemberek elé. A számadatok, amelyek a statisztikában szerepelnek, csak - ahogyan mondják - a jéghegy csúcsa. Nagyon sokat tehetünk prevencióval, vagyis felvilágosító tevékenységgel: Egyesületünk tavaly egy pályázatnak köszönhetően széles spektrumú prevenciót tudott biztosítani 8. és 10. osztályos diákoknak, (2021-ben 349 diák vett részt a prevenciós színházi előadásokon és 352 diák az iskolai prevencióban) és szülőknek, valamint folyamatos munkát végeztünk a Veszprémi Büntetésvégrehajtási Intézetben is.
- Sokan nyilván nem ismerik el a függőséget, nem veszik komolyan, nincs betegségtudatuk, a család közönyös vagy alárendelt, ezért el sem indulnak hasonló programokban. Hányan élhetnek ma így?
- Nem tudni mennyien, csak elnagyolt becslések vannak, de az biztos, hogy a család számára nagy erőfeszítést jelent egy szenvedélybeteg családtag, aki viselkedésével, még ha nem is agresszív formában, de nem képes arra a törődésre, munkára, áldozatra és felelősségvállalásra, ami egy normálisan működő családban egyértelmű. Fokozott a probléma, ha a szenvedélybeteg agresszív magatartást tanúsít. A legtöbb intézmény akkor tudja kezelni a beteget, ha a kezelést ő is akarja, van gyógyulási szándéka. Ám sajnos a szenvedélybetegeket leginkább a tévhit vezérli, hogy képesek kontrollálni cselekedeteiket, bármikor képesek felhagyni az addikcióval. Ez nem igaz, a függőnél a szer irányít, legyen az legális vagy illegális drog. Ilyenkor van nagy szerepe a szociális ágazatnak. A betegnek nincs betegségtudata, neki kiváló az az élet, amit folytat, miközben épül le fizikailag és mentálisan egyaránt. De a család, a munkahely, a barátok már jelzik, hogy baj van. A kapuk nyitva állnak, jöhet hozzánk a beteg, a család, megnézheti hogyan működünk, milyen kezelés folyik, milyen elvárások lehetnek kölcsönösen, de a kapu nyitva van kifelé is, akarata ellenére senkit sem kezelhetünk. Ugyanakkor rehabilitációs intézményünkben a kollégáink komoly munkát, nagyon sok időt szánnak az érkező kezelt „megfordítására”, amiért szakmai körökben kaptunk már hideget-meleget. A tiszta betegek száma, akik a meggyőzés nélkül nem végezték volna el a programot az intézetben, bennünket igazol. A meggyőzési lehetőségeink végesek: ha a szakmai érvek nem segítenek, a beteg elmegy és ott folytatja az életét, ahol abbahagyta.
- Mennyi időre van szükség az említett megfordításhoz, a tisztulási folyamathoz?
- Ezt mindig az orvos, a kezelő személyzet határozza meg. A szakmai programunk, ami a rehabilitációra vonatkozik, 6 hónap alapot ír elő, ami kétszer 3 hónappal hosszabbítható. És utána lehet igénybe venni a változóházat, ami nagyon jó lehetőség, ha valaki új alapokra akarja helyezni az életét. Ugyanakkor a szenvedélybetegség egy életen át tartó betegség, amely bármikor előjöhet, súlyosbodhat. Ezt tanulják meg a betegeink Noszlopon, illetve azt, hogy hogyan veszik észre azokat a tüneteket, amelyek az állapotuk romlásához vezetnek és hogyan tudnak védekezni ellene. A kezelési idő hosszúnak tűnhet és érdekes, hogy sokszor inkább a család viseli nehezen, hogy ennyi időre „eltűnik” otthonról a beteg, megbontja az egyébként nem jól működő családi dinamikát. De legtöbb esetben a család nagyon hálás, hogy a hozzátartozó vállalja a kezelést. Megható pillanatokat élünk mi is át például egy-egy olyan ünnepen, amin a hozzátartozó is részt vehet és látja azt a változást a szeretett félen, amit egyébként a programban való részvételért cserébe, kemény munka árán ér el a beteg.
- A felismerés, a betegségtudat, a gyógyulásra való igény mellett mi a végleges tisztulás legfontosabb kulcsa?
- A szakemberek szerint a kulcs az absztinencia. Plusz ennek eléréséhez az, hogy a beteg megértse azt, hogy kezelnie kell magát egy életen át, foglalkoznia a betegségével és időben segítséget kérni, ha azt veszi észre, hogy romlás jelentkezik az állapotában. A rehabról kikerült betegeinknek a kapuk nyitva állnak, bármikor visszatérhetnek kérdezni, de kötelező nekik felvenni a kapcsolatot AA vagy NA klubbal is, ami a lakóhelyükhöz a legközelebb van és oda eljárni.
- Mire számíthat, mivel találkozik az, aki önökhöz fordul?
- Egészségügyi és szociális segítségre. Szakembereink orvosok, pszichológusok, szociális és egészségügyi szakvégzett kollégák. A szenvedélybeteg számíthat arra, hogy a folyamat a tiszta élet eléréséért nem lesz könnyű, de segítünk, hogy jobb élete legyen.
- Mire a legbüszkébbek?
- Alapítottunk egy klubot Veszprémben, a Damjanich utcában, hogy a gyerekek, ha szükségét érzik betérhessenek ide. Kapnak kollégánktól értő beszélgetést, ha kell egy teát vagy vajas kenyeret, társasozhatnak, kézműveskedhetnek, van csocsó, pingpong, számos fejlesztő játék és ami a legfontosabb, emberi közeg. A program némi zökkenővel évekkel ezelőtt indult, jelenleg a Veszprém Város Önkormányzatától kapott helyiségben, amelyet az egyesület saját költségén újított fel. Most már napi 20-25 gyerek tér be rendszeresen. Akik „kinőttek” a klubból, azok is visszajárnak, a munkatársak tudnak az életükről. A klubban a Veszprém Balaton Európa Kulturális Főváros pályázatának keretein belül idén sok művészeti és kulturális programot tudunk megvalósítani. A fiatalokkal való törődés az egyik legfontosabb dolgunk.
- Több vagy kevesebb dolguk van, esetleg más hozzáállás szükséges, mint mondjuk 15-20 éve? Miben változtak meg a szokások az egyik vagy a másik oldalon?
- Sajnos javulásról nem tudok beszámolni, alkoholbeteg nincs kevesebb, mint korábban. A drogok és a fogyasztási szokások mindig változnak, ehhez nekünk is alkalmazkodnunk kell. Például úgy, hogy a tudomásunkra jutott információkat belecsempésszük a prevenciós foglalkozások anyagába, ezzel próbáljuk védeni a fiatalokat. A drogfogyasztók egy része átnyergelt a szintetikus, újdonságuknál fogva legális, könnyen beszerezhető és olcsó tömegdrogokra, amelyek használatával elkerülhetik a büntetőjogi felelősséget. Ezen drogok használata azonban az egészségükre végtelenül káros, nem tudni mit tartalmaz, és véletlenül sem bio. Ezekről tudniuk kell.
- Hol és hogyan lehet elérni önöket?
- A járóbeteg ellátást beutaló nélkül, érvényes TAJ kártyával igénybe veheti a rászoruló. A rehabilitációs ellátást meg kell, hogy előzze szakorvosi vizsgálat, ami szintén elérhető nálunk.
Járóbeteg ellátás Veszprém, Pápai út 37/b. telefon: 06706346057
Rehabilitációs Intézmény Noszlop: 0688234411 vagy 06306194563
Közösségi ellátás Pápa: 06703250561
közösségi ellátás Sümeg: 06203365090 vagy 06706346056