Hogyan válasszunk munkavédelmi kesztyűt?- További hasznos tudnivalók
A munkavédelmi kesztyű vagy védőkesztyű feladata, hogy megvédje a kezeket a munkavégzés során felmerülő esetleges veszélyektől. Ehhez rendkívül fontos, hogy megfelelően válasszunk, figyelembe véve a munkavédelmi kesztyű vagy védőkesztyű alapanyagát és kezünk méretét, tekintettel az érvényes szabályozásokra is.
Hogy a kiválasztott munkavédelmi kesztyű valóban meg tudja védeni kezünket a különböző veszélyektől, érdemes az alábbi tanácsokat megfogadni.
Pár tanács kesztyű viselésekor
- Védőkesztyű felvétele előtt és után lehetőleg mossunk kezet.
- Az új gumikesztyűt felvétel előtt ne hagyjuk sokáig állni, mert az állagának nem tesz jót.
- A kesztyű felvételekor érdemes az ékszereket: gyűrűket, karkötőket levenni és a körmökkel is vigyázni, hogy a kesztyűt ne szakítsuk ki.
- A gumikesztyű külső felülete ne érintkezzen a bőrünkkel!
- Ha a védőkesztyű sérült vagy kiszakadt, cseréljük le.
- A védőkesztyűt úgy vegyük le, hogy a külső felülete ne érintkezzen a bőrünkkel! Fogjuk meg jobb kézzel a bal kesztyű mandzsettáját, és kifordítva a tenyerünk közepéig húzzuk le úgy, hogy a kesztyű kifordult belső része túlérjen az ujjainkon. Ezzel megfogva és kifordítva mindkét kesztyű mandzsettáját húzzuk le és dobjuk ki.
Milyen munkavédelmi kesztyűt vegyek?
Sajnos még megfontolt kesztyű választást és helyes viselést követően is előfordulhat, hogy a munkavédelmi vagy védőkesztyű használata során kellemetlenséggel szembesülünk, pl. viszketni kezd a kezdünk, kipirosodik stb. Az ilyen esetekre az alábbiakban szedtünk pár tanácsot.
Kesztyű viselésekor esetleg fellépő kellemetlenségek
Ha a latex alapú gumikesztyűnél vagy púderezett kesztyűnél allergiás reakciót tapasztalunk, akkor vagy húzzunk alá cérnakesztyűt, vagy váltsunk inkább latex és/vagy púdermentes nitril kesztyűre.
Ha nem allergia miatt, de kisebb piros foltok és enyhe viszketés jelentkezik, akkor érdemes bőrápolással próbálkozni: felhúzás előtt hintőport szórni a kesztyűbe, levételt követően pedig speciális, ápoló és nyugtató krémmel kenni a kezeket, lehetőség szerint pedig levenni a kesztyűt akár csak néhány percre.
A túlságosan kicsi vagy túl nagy méretű kesztyűk viselése nyomán is előfordulhat irritáció. Ezért is fontos a megfelelő méretű kesztyű kiválasztása. A nem ideális nagyságú kesztyűben ráadásul nem is lehet precíz, maradéktalan és kényelmes munkát végezni. Tehát erre is érdemes odafigyelni.
Ha egy kesztyűben izzad a kéz, akkor a védőkesztyű alá felvett vékony pamutkesztyű segíthet megkötni az izzadtságot.
Összességében elmondhatjuk, hogy annak, aki a széles kesztyű kínálatból szeretné megtalálni a neki megfelelőt, annak fel kell vennie a kesztyűt. Ha munkánkhoz vásárolunk védőkesztyűt és munkahelyünkön van munkavédelmi felelős, érdemes megkérdezni, hogy milyen típusút keressünk. A Grandis weboldalán külön kategóriába gyűjtöttük a kesztyű típusokat, hogy ügyfeleink hamar megtalálják, amire szükségük van. A leírások mellett természetesen kollégáink is segítenek a kiválasztásban.