Mitől hiteles egy webáruház?
Átadsz az utcán egy vadidegen embernek több tízezer forintot egy ígéret alapján? Nyilván nem. Akkor az interneten miért tennéd? Pedig sajnos sok webshopnak álcázott oldal épült átverésre és a mai felgyorsult világban, amikor szinte már a kenyeret is a neten rendeljük, könnyen csapdába eshetünk.
Kötelező adatok
Érdemes tisztában lenni azzal, hogy a webáruházaknak többféle információt meg kell adniuk magukról. Például a vállalkozás neve, székhelyének postacíme, telefonszáma, adószáma és e-mail címe. Ha ezek hiányoznak, legyünk gyanakvóak! Emellett tájékoztatást kell adni a fogyasztókat megillető, hatályos jogszabályban rögzített, indokolás nélküli elállási jogról, annak feltételeiről. Bizonyos hivatalos oldalakon pedig megtudhatjuk a konkrét bejegyzett tevékenységet, hogy folyik-e végrehajtás ellene stb.
A negatív komment hangos
Ajánlott még ellenőrizni, hogy más vásárlónak volt-e már rossz tapasztalata az érintett netes áruházzal. Az igényesebb webes boltok jelen vannak valamilyen közösségi médiafelületen, ahol a vásárlók bizony kőkeményen bekkommentelik nemtetszésüket és reklamációjukat, véleményt kérnek, cserélnek és értékelik a vállalkozást. Persze igyekezzünk kiszűrni a trollokat a valóban csalódott hozzászólók közül. De itt gyorsan képbe kerülhetünk, ha a bolt megbízhatóságára vagyunk kíváncsiak. (Ma már eleve gyanús, ha a webshop nem tart fent social oldalt.)
De a vásárlói élményekről szóló infókat nem csupán a közösségi posztokban lehet keresni, hanem kimondottan fogyasztóvédelmi céllal létrejött blogokon vagy állami irányítással működtetett hivatalos szervezetek oldalain, ahol a csaló és/vagy megbízhatatlan, jogsértő vállalkozások feketelistái frissülnek.
Magánszemélynek ne utaljunk!
Körültekintően javasolt eljárni a fent említett közösségi oldalakon kínált árucikkek kapcsán is, hiszen nem mindegy, hogy az eladó magánszemély vagy cég. Utóbbival szemben ugyanis komolyabb védelmet élvezhetünk, érvényesíthető az indoklás nélküli elállási jogunk. Ha magánszemély az eladó, akkor vásárlás előtt keressük fel a profilját. Az első ösztönös benyomás már segít eldönteni, lesz-e biznisz. Az ismert, évtizedek óta webes kereskedelemmel foglalkozó vállalkozásokkal szemben a közösségi médiában lehetőleg kerüljük el az előre fizetést vagy utalást. Kérjük inkább utánvéttel, de még jobb, ha személyesen vesszük át a terméket.
Összefoglalva tehát célszerű óvatosan dönteni, tudatosan választani és kételkedve pénzt utalni a weben. Elvégre az utcán mellénk lépő idegennek sem adunk komolyabb összeget, bármilyen kecsegtető az ígérete.