Mennyibe kerül egy „munkahelyi” baleset otthon?
A legtöbben, amikor otthon barkácsolunk vagy kisebb-nagyobb felújítási munkákba kezdünk, azt gondoljuk: „Itt nem történhet nagy baj, hiszen csak egy rövid ideig használom a fúrót vagy épp a kalapácsot.”
Valójában azonban a házi munkák során bekövetkező balesetek ugyanolyan súlyosak lehetnek, mint a hivatalos munkakörnyezetben történők. Sőt, mivel gyakran hiányzik az előírt védőfelszerelés vagy a megszokott óvatosság, olykor még nagyobb a sérülés kockázata is.
De vajon mennyi pluszkiadással járhat egy otthoni „munkahelyi” baleset? És miért éri meg inkább előre invesztálni a megfelelő védőeszközökbe?
Otthoni baleset – miért lehet még veszélyesebb?
Az otthoni környezetben jellemző a hamis biztonságérzet. Egész egyszerűen nem gondoljuk, hogy hasonló kockázatokkal nézünk szembe, mint egy ipari munkahelyen, hisz sehol egy targonca, nincsenek ipari gépek, nem rohangál 10 ember körülöttünk. Pedig egy nem megfelelően rögzített polc, rosszul beállított létra vagy egy leeső tárgy komoly sérülést okozhat.
Ráadásul, ha nincs kéznél elsősegély-felszerelés vagy épp senki más nincs otthon, az azonnali ellátás is késhet.
A barkácsolás során pedig még több esély van a problémára: az éles szerszámok, a magasból lepotyogó eszközök vagy a forró munkafelületek mind-mind olyan veszélyforrások, amelyeket nem szabad félvállról venni.
A baleset közvetlen költségei
Amikor tényleg bekövetkezik a baj, a legelső és leglátványosabb kiadás az orvosi ellátás költsége. Noha Magyarországon a sürgősségi ellátás TB keretében elérhető, nem minden esetben térítik meg teljes egészében a kezeléseket. Speciális beavatkozásra, például magánorvosi vizsgálatokra, külön gyógyászati segédeszközökre már nem mindig jár a támogatás. Egy-egy gipsz vagy rögzítőeszköz, a további kontrollvizsgálatok, a gyógyszerek, kötszerek akár több tízezer forintos kiadást is jelenthetnek.
Súlyosabb esetekben a rehabilitáció, például a gyógytorna vagy fizioterápia ára még tovább növelheti a terheket. Ha hosszabb kórházi kezelésre szorulunk, számos rejtett költség is felmerül, legyen az utazási kiadás, betegellátási eszközök megvásárlása vagy a kiesett idő, amit a családtagoknak is meg kell oldaniuk.
Közvetett anyagi és életminőségbeli következmények
A baleset miatti munkaidő-kiesés talán a legjelentősebb tétel. Az a néhány nap, hét, esetleg hónap, amíg nem tud dolgozni, komoly bevételkieséssel járhat - egy otthoni baleset miatti táppénz jelentősen csökkentheti a jövedelmünket.
Emellett a mindennapi teendők ellátása – a bevásárlás, a házimunka, a gyerekek iskolába juttatása – is nehézkessé válik. Lehet, hogy fizetnünk kell valakit (pl. takarítót, bébiszittert), vagy családon belül kell átszervezni a teendőket, ami újabb plusz terheléssel járhat. Mindez stresszt, frusztrációt kelt, és az egész családnak megnehezítheti a hétköznapjait.
Miért éri meg beruházni a megfelelő védelembe?
Összehasonlítva a felsorolt költségeket és kellemetlenségeket a munkavédelmi bakancs, kesztyű, szemüveg, fülvédő vagy egyéb védőeszközök árával, hamar nyilvánvalóvá válik, hogy a biztonsági felszerelés sokszorosan megtérülhet.
Egy minőségi bakancs egyszeri kiadás lehet, ami éveken át nyújtja a láb védelmét, mégis sokan halogatják a beszerzését. Pedig az alsó árkategóriájú modellek is hatalmas segítséget jelenthetnek a hétköznapi barkácsolások során, mivel már alapvető védelmi elemeket (például acélbetét vagy csúszásmentes talp) is tartalmazhatnak.
Néhány praktikus tipp és eszköz
-
Rend a lelke mindennek: Barkácsolás előtt szabadítsd fel a területet, távolítsd el az útban lévő tárgyakat, és gondoskodj megfelelő világításról.
-
Alapvető védőfelszerelések: Szem- és hallásvédelem, kesztyű, védőmaszk, zárt munkaruházat és megerősített orrú (S1, S1P, S3 stb.) munkavédelmi bakancs.
-
Szerszámok ellenőrzése: Minden eszközt rendszeresen vizsgálj át. A rossz állapotú, rozoga létra vagy a megcsúszott fűrészgép több balesetet okozhat, mint gondolnánk.
-
Kisebb műveleteknél is fontos a védelem: Még egy gyors fúrás, csiszolás vagy festés közben is könnyen keletkezhet sérülés. A védőfelszerelés használatát nem érdemes félvállról venni.
A legszerencsésebbek sosem tapasztalják meg, milyen árat fizethetünk egy figyelmetlen mozdulatért, de senkinek sem érdemes kizárólag a szerencsére hagyatkoznia.
Ha szeretsz barkácsolni, és gyakran dolgozol a ház körül, a megelőzés a legokosabb befektetés: indulás előtt ellenőrizd a szerszámok állapotát, pakold el a felesleges tárgyakat, és mindig használd a szükséges védőeszközöket. Így nemcsak biztosabb kézzel dolgozhatsz, de elkerülheted azokat a kellemetlen és drága baleseteket is, amelyek sajnos akár egy pillanat alatt tönkretehetik a terveidet.