Hasznos tudnivalók szemüveg választáshoz
A szemüvegre és napszemüvegre ma már sokan öltözékük részeként tekintenek és így az aktuális divatirányzatnak megfelelően választanak. Ugyanakkor nem szabad megfeledkeznünk arról, hogy szemeink védelmére mind munkaidőben, mind szabadidőben szükség van. Különösen akkor, amikor szabadtéren az UV sugárzás jelent veszélyt látásunkra, munkahelyünkön pedig bizonyos munkakörülmények tehetik szükségessé munkavédelmi szemüveg használatát.
De a stílusos megjelenésen kívül milyen szempontokat érdemes szem előtt tartanunk, mikor szemüveget vagy munkavédelmi szemüveget választunk?
Mindenképpen arra kell törekednünk, hogy olyanra essen választásunk, mely valódi védelmet biztosít.
Vegyük figyelembe, hogy a hagyományos üveg helyett ma már leggyakrabban műanyag szemüveglencsét használnak, ami az üvegnél általában törésállóbb és így kisebb sérülési kockázatot rejt magában.
A legfontosabb meghatároznunk, hogy milyen tevékenységhez van szükségünk szemüvegre, milyen körülmények között fogjuk azt viselni (kint, napsütésben, vagy bent, a számítógépes munka közben, esetleg víz mellett, vagy éjszaka; a hőmérséklet és a páratartalom is szempont lehet).
Ha munkavédelmi szemüveget keresünk, akkor a lehetséges veszélyeket kell felmérnünk.
- Mechanikus veszélyt jelenthetnek a szilánkok, por részecskék, forgácsok, melyek akár a szaruhártyát is megsérthetik és visszafordíthatatlan károkat okozhatnak.
- Kémiai vagy vegyi veszélyek esetén a savas, lúgos anyagok fröccsenése vagy a gőzök, gázok, füst szembe jutása veszélyeztetheti látásunkat.
- Ezen felül az UV fény, lézersugár vagy infravörös fény mellett például az extrém meleg/hideg is veszélyt jelenthet szemünk épségére.
Cél, hogy mindezek ne juthassanak közvetlenül a szemünkbe.
Emiatt akár gumipántos szemüveg viselése is ajánlott lehet, ami védelmet jelenthet fröccsenő anyagok, vegyszerek és káros UV sugarak ellen, és akár extrém hőmérsékleti viszonyok közt is használható.
Hagyományos szemüveg lencsék esetén megkülönböztetünk egyfókuszú, progresszív vagy multifokális, bi-,trifokális, illetve beltéri lencséket.
- Az egyfókuszú lencse teljes felületén azonos a dioptria mértéke.
- A bi- vagy trifokális lencsék 2 vagy 3 részből állnak, ez biztosítja a tisztán látást közelre és távolra is.
- A multifokális vagy progresszív lencséknél nincs az előbbi típusra jellemző választóvonal, így olyan, mint a természetes látás, minden irányba és távolságba élesen láthatunk velük, éles váltás nélkül.
A lencsék különböző színekben elérhetőek, hozzájuk speciális bevonatok is kérhetőek. A színezett lencsék általában védik szemünket a napsugaraktól, miközben divatos megjelenést és kontrasztosabb látást is biztosítanak. De érdemes figyelni arra, hogy a sötét árnyalatoknál kevésbé látszik szemünk, ami a velünk beszélgetőket zavarhatja. Adott lencsék által biztosított UV védelemnek mindenképpen kérdezzünk utána.
- A víztiszta lencse általános, főleg beltéri használatra alkalmas, mert nem fárasztja a szemet és nem torzítja a látást.
- A (borostyán)sárga lencse rossz látási illetve gyenge fényviszonyok (borult idő, köd, alkonyat) esetén ajánlott, mert javítja a kontrasztot, kiváló mélységérzetet biztosít. Ezért éjszakai vezetéshez is szokták ajánlani.
- A barna lencse jó a természetes tükröződés ellen, növeli a kontrasztot, védelmet jelenthet napsugárzáskor, így pihentető megoldás lehet a szem számára kültéren.
- A zöld lencse szabadtéri használatra ajánlott, nyugtató hatású, felerősíti a kék és zöld színeket.
- A szürke lencsék a legsötétebbek, ezek engedik át a legkevesebb fényt. A színeket nem torzítják.
- A kék lencse csökkentheti a víz tükröződéseit, növeli a kontrasztot, ezért pl. vízi sportokhoz ajánlott.
A kockázatokat, amiket pl. a karcolások, tükröződés stb. jelent, a lencse speciális bevonataival lehet csökkenteni.
- A védőrétegek közül van olyan, mely a digitális eszközhasználat jelentette kékfény-sugárzás káros hatásait tudja csökkenteni. Ezt például számítógépes munkavégzéshez szokták ajánlani, emiatt monitor szemüvegnek is szokták hívni.
- A fényre sötétedő szemüveglencse a fény erősségétől függően válik napszemüveg sötétségűre, illetve világosodik ki kevés fény mellett.
- A polarizált lencsék a szabadidős tevékenységek vagy autóvezetés során tapasztalható vízszintesen visszaverődő, vakító fényt (csillogást) tudják kiküszöbölni.
- Karcálló réteggel lehet növelni a lencsék élettartamát, így lesznek kevésbé sérülékenyeket, de időtállóbbak.
- Kérhető páramentesítő réteg, amely a lencsék párásodását tudja megakadályozni.
- Speciális felületkezelés után a lencsék taszíthatják a vizet, a port és a szennyeződéseket, ezzel csökkentve a lencsék maszatolódását.
- IR lencse kérhető az infravörös fény elleni védelemre.
A hagyományos szemüvegek illetve védőszemüvegek (munkavédelmi szemüvegek és napszemüvegek) használatának titka az, hogy olyan eszközt kapjunk, amit szívesen hordunk, hiszen így lehet megvédeni szemünket. Ezeket akár otthon is hordhatjuk, mert ott is biztosítják szemünk védelmét, például egy lakásfelújítás során.
Mivel a tökéletes szemüvegnek feltétele a kényelmes viselet, így fontos a keretválasztás is. Ezért érdemes a keret anyagára is figyelni, különösen, ha valamilyen anyagra allergiásak vagyunk. A szemüveg súlya is befolyásolhatja döntésünket, sőt az orrtámasztól is függhet mennyire érezzük komfortosnak szemüvegünket.
A munkavégzés körülményeitől függően a szemüveg és védőszemüveg vásárlását a munkáltató támogathatja vagy biztosíthatja (bizonyos feltételek esetén akár adó- és járulékmentesen), ennek vásárlás előtt érdemes utána járni.
Szemvédelmi szabványok, melyeket munkavédelmi szemüveg választásakor ajánlott figyelembe venni:
EN 169: szűrők hegesztési munkákhoz
EN 170: ultraibolya (uv) szűrők
EN 171: infravörös (ir) szűrők
EN 172: napfényszűrők ipari felhasználásra
EN 175: szem- és arcvédőeszközök hegesztéshez
EN 379: önműködő hegesztőszűrők
EN 1731: hálós szem- és arcvédők
EN 12312-1: napszemüvegek és napfényszűrők sport és szabadidős felhasználásra