Intelligens és kényelmes: a high-tech ruhák gyártásához használt legújabb fejlesztésű anyagok, made in Bayreuth
Kényelmetlen, merev, rosszul szellőzik: az elektromosságot vezető textíliák hétköznapi viseletre alkalmatlanok. A németországi Bayreuth Egyetem, a sanghaji Donghua Egyetem és a Nanjing Erdészeti Egyetem kutatói kifejlesztettek egy olyan nemszőtt kelmét, amely nemcsak képes vezetni az elektromosságot, hanem rugalmas, kényelmes és nagyon jól szellőzik.
Ezzel a kényelmes, csúcstechnikai ruházattal lehetővé válik, hogy a napfényből kinyerje a hőt, elektronikai eszközöket vagy edzéshez szükséges szenzorokat, érzékelőket működtessen.
Idén, az npj Flexible Electronics magazinban (2018. év/2. kötet/5. szám) számoltak be a tudósok kutatásuk eredményéről.
A bayreuthi kutatók dr. Andreas Greiner professzorral és a kínai munkatársakkal közösen először egy olyan, elektromos áramot vezető nemszőtt kelmét állítottak elő, ami rendelkezik mindazokkal a tulajdonságokkal, amit egy hétköznapi ruhától elvárhatunk. Az anyag rugalmas, igazodik a testformához, a testtartáshoz, együtt mozog a testtel. Nagyon jól szellőzik, így nem akadályozza a test természetes légzését.
Prof. Dr. Andreas Greiner és Prof. Dr. med. Seema Agarwal (balról) a Bayreuth Egyetem üzemében. A háttérvilágításban láthatók a vékony szálak, amelyekből a nemszőtt kelmét készítik. Fotó: Christian Wißler.
Forrás: https://www.uni-bayreuth.de/de/universitaet/presse/pressemitteilungen/2018/024-High-Tech-Kleidung/index.html
Ezeknek a tulajdonságoknak a kombinációja egy speciális gyártóeljáráson alapul. A tudósok a szokásos gyártási módszerekkel ellentétben nem vezettek be fémhuzalokat a már kész textíliába, hanem a klasszikus elektromos szálképzést (egy évek óta alkalmazott eljárás a nemszőtt kelmék előállításakor) változtatták meg. Az eljárásuk során rövid elektromos polimer szálakat és kis mennyiségű, csupán 80 nanométer átmérőjű apró ezüsthuzalokat kevertek össze egy folyadékban. Ezt követően leszűrték a folyadékot, majd az így kapott anyagot szárították és rövid ideig hevítették. Az így kapott nemszőtt kelme, megfelelő összetétel esetén, nagyon magas elektromos vezetőképességgel rendelkezik.
A kutatás eredményeképpen számos innovatív alkalmazási lehetőség tárul fel, különösen az intelligens ruhák területén.
Hétköznapi ruhadarabokat lehet például napelemekkel ellátni, hogy a napsugarakat hővé alakítsák és maguk a textíliák melegedjenek fel. Mobiltelefont, kamerát, mini számítógépet vagy más hordozható elektromos eszközt lehet a kelméhez csatlakoztatva feltölteni. A ruházatba beépített érzékelők a sportolóknak vagy edzőiknek továbbíthatnak fontos adatokat az állóképességükről és az egészségükről, vagy tájékoztathatják a rokonokat, barátokat a ruha viselőjének pontos tartózkodási helyéről.
A hétköznapi ruhadarabok mellett a munkavédelmi ruhák piacát is elérheti az új technológia, hisz a kényelem, rugalmasság, jó szellőzőképesség alapkövetelmény egy egész napos munkavégzés során.
Vajon már létezik csúcstechnológiával készült munkaruha?
Forrás: https://www.uni-bayreuth.de/de/universitaet/presse/archiv/2018/024-High-Tech-Kleidung.pdf