Hogyan válasszunk munkavédelmi kesztyűt? - Alapanyagok
A különböző kockázatok más-más típusú kesztyű viselésével minimalizálhatóak, eszerint megkülönböztetünk hagyományos kivitelű és speciális védőkesztyűket, mint például az ESD, hegesztő, hőálló, saválló, vágásbiztos, vegyszerálló és villanyszerelő kesztyűt.
Ezek alapanyaga is igen sokféle lehet: (szín és hasított) bőr, textil, gumi, latex, nitril, vinyl stb.
Gyakori a vegyes anyagfelhasználás (textil és bőr, pamut alapú, poliuretánnal mártott kesztyűk stb.). Fontos, hogy ha pl. mártott kesztyűt választunk, akkor nemcsak az alapanyag tulajdonságai számítanak, hanem az alapra mártáshoz használt alapanyagok maguk is rendelkezhetnek különféle védelmi tulajdonságokkal.
A legfőbb alapanyagok
A bőrkesztyűk alapanyaga a tenyér részen általában lágy bőr, a kézhát viszont gyakran textilből készül, hogy jobban illeszkedjen és szellőzzön, ráadásul sokszor a csukló rész gumival vagy tépőzárral van ellátva, hogy a kesztyű állítható legyen. Az anyagvastagság miatt a bőrkesztyűkkel precíziós munka általában nem vagy nehezebben végezhető, viszont a fokozott igénybevétellel szemben megvédi a kezeket, így elkerülhetőek a sebesülések, horzsolások a tenyéren és az ujjakon. Jellemzően tartós, rugalmas, olaj- és víztaszító.
A textil kesztyűk alapanyaga többféle textil lehet, vastagságuk is eltérő. Általában kényelmesek, rugalmasan simulnak a kézre, nedvszívóak, légáteresztőek és csúszásmentesek. Jellemzően nagy szakítószilárdságúak és kopásállóak. Legtöbbször textil kesztyűket használnak precíziós munkavégzésre, például összeszerelő gyárakban.
A latex kesztyűk természetes anyagból, gumiból (a kaucsukfa tejéből) készülnek. Előnyük, hogy vékonyak, rugalmasak, kényelmesek, jól tapadnak a bőrhöz, kiváló a csúszásbiztosságuk, biológiailag lebomlóak, megvédik a kezeket a kórokozóktól, a nedvességtől és a kosztól. Sajnos nem védenek a mechanikai sérülésektől, a hőtől, valamint a vírusok és bizonyos vegyszerekkel szemben sem. A latex akár allergiás reakciót is okozhat. Allergia vagy izzadás esetén cérnakesztyűt ajánlott felvenni alá, vagy érdemes inkább latex- és/vagy púdermentes nitril kesztyűt választani.
A vinyl kesztyűk alapanyaga műanyag (PVC). A latexhez képest bőrbarát: kevésbé allergén. Általában tartósabb és ellenállóbb, emiatt gazdaságosabb, mechanikai védelmet nyújt nedves körülmények között, de kevésbé nyúlékony és a fertőzésekkel szemben is kevésbé nyújt védelmet.
A nitril vagy szintetikus latex kesztyűk alapanyaga szintetikus gumi, szerves vegyületekből áll. A természetes latex kesztyűkkel szemben általában ellenállóbbak vegyszereknek, zsíroknak, olajoknak, de kisebb a kopásállóságuk és könnyebben szakadnak, jobban izzad bennük a kéz.
További hasznos tudnivalók a kesztyűkkel kapcsolatban
- A bőr és textil kesztyűk általában többször használatosak, a latex, vinyl és nitril kesztyűkből létezik egyszer- és többször használatos fajta is.
- A gumikesztyűk belső kiképzése lehet púderezett vagy púdermentes. Az előbbinél a kesztyű belső oldalát hintőporral vagy kukoricadarával szórják be, így könnyebb kesztyűt fel- és levenni, és az izzadságot is felszívja a por. Sajnos ez viszont növelheti az allergiás reakció kockázatát és könnyebben kiszáradhat a kézbőr. A púdermentes kesztyű elsősorban a púderre allergiásoknak és az olyan munkaterületen dolgozóknak ideális, ahol a púder szennyező anyagként léphet fel.
- Ha a kesztyű bőrrel érintkező része nem nyeli el az izzadságot, akkor gyakran pamut részecskékkel való bolyhosítást vagy cérna bélelést alkalmaznak a gyártók.
- Precíziós munkákhoz vékonyabb, rugalmasabb szoktak textil vagy cérnakesztyűt választani.
- Nehéz és könnyű fizikai munkákhoz, például festéshez, takarításhoz, rakodáshoz, építési munkálatokhoz a bőr, bőr-textil, pamut, cérna kesztyűk a legmegfelelőbbek.
- Amikor jó fogásra és nagy tapadásra van szükség, ott a mártott kesztyűk ajánlottak.
- Vegyszerekkel való érintkezés esetén adott szerrel szemben ellenálló, vegyszerállónak minősített, tanúsítvánnyal ellátott gumikesztyűt érdemes húzni.
- Hideg körülmények közt történő munkavégzés esetén válasszunk bélelt védőkesztyűt vagy téliesített mártott védőkesztyűt.
- Nedves környezetben ne válasszunk textil kesztyűt, mert hamar átázik, az átnedvesedő bőrkesztyű pedig tönkre is mehet.
- Speciális munkakörülmények vagy munkakörök esetén keressünk speciális védőkesztyűt, ami az adott feltételeknek igazoltan megfelel, pl. minősítetten vágásbiztos, hőálló vagy saválló.
A munkavédelmi kesztyűk vagy védőkesztyűk méretével kapcsolatos cikkünk itt olvasható.