Lábvédelem
A láb csontszerkezetének és izomzatának rugalmasságát a lábbeli anatómiai követelményeknek megfelelő kialakítása, elsősorban a talpszerkezet formája és összetétele biztosítja.
A lábat elsősorban a mechanikai hatások - ütés, zúzódás, szúrás, vágás, - az elcsúszás, a szélsőséges hőhatások, a vegyi hatások, az áramütés valamint a sztatikus feltöltődés hatásától kell megvédeni.
A védőlábbelik feladata a teljes lábfelület védelme a különféle sérülések ellen, mindeközben állandóan biztosítva a láb ujjainak kényelmes mozgását.
Alapkövetelmények
Az eltérő munkakörülmények és feladatok esetén fellépő kockázatok hatása elleni védőlábbelik általános érvényű követelményeit és a vizsgálatok módszereit az MSZ EN 344:1995 szabvány határozza meg.
A védőlábbelik védelmi célt szolgáló alkatrészeket tartalmaznak azért, hogy a rendeltetési céljuk szerinti védelmi képességükkel a viselőjét megvédjék az adott károsodástól.
Ennek alapján megkülönböztetünk:
- Szakmai használatú biztonsági lábbelit, melynek orrmerevítője 200 J energiának megfelelő ütéssel szemben nyújt védelmet (MSZ EN 345:1994, MSZ EN 345-1:1998).
- Szakmai használatú védőlábbelit, melynek orrmerevítője 100 J energiának megfelelő ütéssel szemben nyújt védelmet (MSZ EN 346:1994, MSZ EN 346-1:1998).
- Szakmai használatú munkalábbelit, amely orrmerevítő nélkül készül (MSZ EN 347:1994, MSZ EN 347-1:1998).
Egy biztonsági cipőt, mely megfelel az S2-ben leírt alap- és kiegészítő követelmények, továbbá rendelkezik hideggel szembeni ellenállással, Magyarországon az alábbiak szerint jelölik:
MSZ EN 345-I S2 CI
A lábvédő eszközök általában
Lábbelik - fő a biztonság!
Ahhoz, hogy örömünket leljük a lábbelik használatakor, a körültekintő vásárlást megelőzően több kérdést is meg kell válaszolni. Nagyon fontos, hogy partnerünk hol, milyen körülmények közt, mire használja a terméket és milyen kihívásoknak kell eleget tenni, hogy a felhasználó mindvégig a lehető legnagyobb biztonságban végezhesse munkáját.
Fontos:
- munkahelyi környezetben felmerülő, kiküszöbölhető veszélyek (pl. elcsúszás, leeső tárgyak, hőmérsékleti- vagy lánghatások, szúró vagy vágó tárgyak, maró folyadékok, olvadt fémek stb.) ellen megfelelő védelmet nyújtson. A talp szabványnak megfelelő súrlódási együtthatója még nem feltétlenül előzi meg az üzemi baleseteket – ehhez szükséges a csúszásgátló padozat is (a csúszásállóságot befolyásolják a felhasznált tisztítószerek, a burkolat érdessége, a padló szennyezettsége, és a nedvesség is).
- megfeleljen az EN 344-1 számú európai szabványban előírt ergonómiai és egészségügyi alapkövetelményeknek (anyagvastagság, talpvastagság, kopásállóság, nedvszívó- és vízgőz áteresztő-képesség, pH érték, hajtogatásállóság, továbbszakító erő, fej- és szárbélés, kéregmerevség, talpfelerősítés)
- a speciális védőképességű lábbelik esetében kiegészítő vizsgálatok is szükségesek: pl. vágással szembeni ellenállás (üvegipar), láncfűrésszel szembeni ellenállás (erdészet), lánghatás és olvadt, fröccsenő fémmel szembeni ellenállás (kohászat), fűtőolajon kívül ellenállás egyéb vegyszereknek
- a viselő személyére szabott legyen (többek között lábanatómiai-, életkori- és a hordás körülményeinek esetleges sajátosságai szerint is)
- megfelelő védelmi kategóriájú legyen, és természetesen rendelkezzen CE jellel
Az eltérő munkakörülmények és az ipari tevékenységgel összefüggő veszélyeztetettségek miatt különböző típusú és védelmi funkciót betöltő lábbelikre van szükség. A német munkavédelmi törvény szerint a munkakörülmények alapos vizsgálatára van szükség ahhoz, hogy az úgynevezett veszélyeztetés megítélése alapján meg lehessen határozni, milyen szakmai használatú biztonsági, védő- vagy munkalábbeli használata szükséges az alábbiak szerint:
- a veszélyeztetettség milyensége és mértéke,
- a veszélyeztetettség időtartama,
- a dolgozó személyes adottságai.
Különleges veszélyek, melyek ellen védelmet kell, hogy nyújtson a lábbeli:
- a nyomás,
- a becsípődés,
- az eldőlő, leeső, leguruló tárgyak
- a meleg vagy hegyes tárgyak
- a meleg vagy maró folyadékok.
A munkavégzés során viselt szakmai használatú lábbelik esetében három védelmi kategóriát különböztetünk meg: a biztonsági, védő- és a munkacipőket.
A három különböző védelmi funkciót biztosító lábbeli-kialakításon belül is két osztályt különböztethetünk meg:
- a bőrből, vagy egyéb anyagból hagyományos előállítási módszerrel készült lábbeliket (pl. bőr lábbelik), és
- a fröccsöntött vagy vulkanizált cipőket (gumi vagy műanyagcsizma (pl. PVC), vizes területekre).
A biztonsági, a védő-, és a munkalábbelik alap- és kiegészítő követelményeit az EN 344-1 (Vizsgálati módszerek), EN 345-1 (Biztonsági lábbeli), EN 346-1 (Védőlábbeli) és az EN 347-1 (Munkalábbeli) európai szabványok tartalmazzák. A szabványok Magyarországon is honosításra kerültek, így a következő jelöléseket alkalmazzuk, pl. MSZ EN 344-1, stb.
Munkalábbeli (vonatkozó szabvány: EN 347-1):
orrmerevítő nélküli cipők, bakancsok, surranók, csizmák, szandálok, klumpák stb.
A munkalábbelikre vonatkozó EN 347-1 szabvány követelményei:
- 01 kategória: zárt kéregrész (megfelelő oldalmerevítéssel), olajálló járótalp (térfogatváltozás max.12%), energiaelnyelő sarokrész (min. 20 J), antisztatikus tulajdonságok (0,1M? < 1000M?)
- 02 kategória: 01 követelményein túl a felsőrész vízgőz áteresztőképessége (>0,8mg/cm2/h), valamint nedvességfelszívódás elleni védelme (20%)
- 03 kategória: 02 követelményein túl a talpátszúródás elleni védelem (>1100 N erőhatás), a talp mintázott járófelülete (min. 2,5 mm mélység)
- 04 kategória: egybe fröccsöntött vagy vulkanizált lábbelik, antisztatikus tulajdonságok és energiaelnyelő sarokrész
- 05 kategória: 04 követelményein túl a talpátszúródás elleni védelem (>1100 N erőhatás), a talp mintázott járófelülete (min. 4 mm mélység)
Védőlábbeli (EN 346-1):
az ebben a kategóriában használt orrmerevítők zuhanó tárgyak elleni védelmi energiája 100 Joule
A védőlábbelikre vonatkozó EN 346-1 szabvány követelményei:
PB kategória: a szabvány alapkövetelményeinek megfelelő védőcipő (orrmerevítő: 100J)
- P1 kategória: PB plusz zárt kéregrész, olajálló járótalp, energiaelnyelő sarokrész, antisztatikusság
- P2 kategória: P1 plusz a felsőrész megfelelő vízgőz-áteresztési és vízfelvételi tulajdonságai
- P3 kategória: P2 plusz a talpátszúrás elleni védelem és a talp mintázott járófelülete
- P4 kategória: fröccsöntött vagy vulkanizált lábbeli, antisztatikus és energiaelnyelő sarokkal
- P5 kategória: P4 plusz a talpátszúrás elleni védelem és a talp mintázott járófelülete
Biztonsági lábbelik (EN 345-1):
ezek abban különböznek a védőlábbeliktől, hogy az orrmerevítők védelmi energiája 200 Joule
A biztonsági lábbelikre vonatkozó EN 345-1 szabvány követelményei:
- SB kategória: a szabvány alapkövetelményeinek megfelelő biztonsági cipő (orrmerevítő: 200J)
- S1 kategória: SB plusz zárt kéregrész, olajálló járótalp, energiaelnyelő sarokrész, antisztatikusság
- S2 kategória: P1 plusz a felsőrész megfelelő vízgőz-áteresztési és vízfelvételi tulajdonságai
- S3 kategória: P2 plusz a talpátszúrás elleni védelem és a talp mintázott járófelülete
A védőlábbeliken kötelezően feltüntetett jelölések:
- gyártó azonosítója;
- vonatkozó szabvány;
- védelmi kategória;
- méretnagyság;
- gyártó cikkszáma;
- CE minősítési jel;
- egyéb speciális biztonságtechnikai jelölések.
A védőlábbeliken található egyéb jelölések értelmezése:
- P - talpátszúródás ellen védő talplemez
- E -a sarok energiaelnyelő képessége
- CI - hideg elleni védelem
- C -elektromosságot vezető képesség
- WRU- vízgőzáteresztő, nedvességfelvevő képesség
- A -antisztatikus képesség
- HRO- kontakt hőhatással szemben védő talp
- HI -meleg elleni szigetelés
A lábvédő eszközök kialakításának ismertetőjegyei
Cipőfelsőrész
A cipőfelsőrész készülhet bőrből vagy egyéb anyagból. A biztonsági lábbelikhez használt bőrt az EN 344-1 szerint kell vizsgálni. Ugyanakkor jelentős különbség figyelhető meg a vizsgált bőranyag értékeiben a feldolgozás után. Ezért is különösen fontos a szakmai használatú lábbelik esetében (PPE) a minden alkotóelemre kiterjedő szabvány szerinti vizsgálat.
A felsőbőrre, nyelvre és a bélésre ugyanazok a vizsgálati módszerek vonatkoznak, de különböző elvárásoknak kell teljesülni. Különbséget kell tenni a fej- és a szárbélés között. A szabvány szerint a lábbelik minden esetben fejbéléssel kell rendelkezzenek, a szárbélés nem kötelező, de lehetséges.
A felsőbőr és a bélés vizsgálata esetében fontos értéke, a vízgőzáteresztés, egyes anyagok esetében a hajtogatási tulajdonságok, valamint a pH érték, míg a nyelv vizsgálatánál a továbbszakító erő és a pH érték.
A kéreg, a láb sarokrészénél erős oldalmerevítést kell adjon, és ezt a tartó szerepét nedvesség hatására sem (izzadság) veszítheti el. Esetenként a kéreg tartó funkciója egy külső erősítékkel is fokozható. Ahhoz, hogy megelőzzük a felsőbőr időelőtti kopását, elhasználódását az orr-részre orrboríték alkalmazása is javasolt, amely készülhet egy erősebb kopásállóságú anyagból, vagy a talp anyagából. Egy kipárnázott gallérba beépített bokavédővel, valamint a békanyelv kibélelésével javíthatók a viselési tulajdonságok, a kényelmi funkciók.
A különlegesen kialakított lábbelik esetében (pl. üveggyárban dolgozók, favágók, tűzoltók, öntödei dolgozók védőlábbelije, motoros csizma) a fenti vizsgálatok mellett kiegészítő vizsgálatok elvégzésére is szükség van, pl. vágási, láncfűrésszel szembeni ellenállás, sugárzó hő és lángállósági vizsgálatok, vagy a megolvadt fémmel szembeni ellenállás. Megemlítendő, hogy minden esetben teljes cipőn vagy abból kivett próbatesteken kell a vizsgálatokat végezni, s nem pedig egyedi alkatrészeken. Esetenként különleges fém lábujjvédőkkel, köztalpakkal. speciális anyagok (ballisztikus nylon), gumi, vékony fém háló és vastag bőr alkalmazása is segíti a védőfunkciót, illetve az öntödei dolgozók lábbelije esetében különleges tervezéssel kell elősegíteni a lábbeli gyors levehetőségét, illetve, hogy a megolvadt fém a lábbeli alkatrészei közé (pl. szár – nyelv) ne jusson be. Ezeknél a speciális lábbeliknél még további vizsgálatokat (króm- és zsírtartalom, zsugorodás, megolvadt fémmel szembeni ellenállás) is el kell végezni.
Talpbélés
Valamennyi lábbelit talpbéléssel kell ellátni, s úgy kell kialakítani, hogy azt a lábbeli roncsolása nélkül ne lehessen a lábbeliből eltávolítani. Az előírásban különleges anyag nem szerepel, de egy meghatározott vastagsági érték, kopásállóság, pH érték, valamint a nedvszívó-képesség és a nedvesség-leadás minimális értéke meg van határozva. Amennyiben fedőtalpbélést alkalmaznak, úgy a talpbélés tulajdonságai – lehetőleg – kedvezőtlen irányba ne változzanak meg. Talpbetét alkalmazása megengedett, amennyiben az a lábbeli együttesének elektromos ellenállás értékét a megengedett határon túl nem változtatja meg.
Amennyiben a lábbelit úgy alakították ki, hogy az lábággyal együtt használatos, abban az esetben a vizsgálatokat is a lábbelibe helyezett lábággyal együtt kell elvégezni. Bizonyos esetekben a lábbelibe helyezett lábágy az EN 345-1 és az EN 346-1 szabványokban előírt a fém orrmerevítőkre vonatkozó belső biztonsági méretcsökkenés miatt nem felel meg a szabvány előírásainak. Ugyancsak befolyásolhatja az eredményeket a sarokenergiafelvétel, valamint az antisztatikus lábbelik esetében az elektromos ellenállás vizsgálata. Minden esetben a lábbeliket úgy kell vizsgálni és viselni, ahogy a gyártó szállította.
Járótalp
A járótalp kiképzését illetően nincs különleges követelmény a szabványban rögzítve. Ez azt jelenti, hogy akár teljesen sima talpat, profil nélkül is lehet használni bizonyos vastagsági méretmegkötésekkel. Alapvetően a járótalpnak rendelkezni kell egy adott minimális vastagsággal, erősséggel (továbbszakító erő, kopásállóság, hajtogatásállóság, hidrolízissel szembeni ellenállás, szétfejtési szilárdság a talp rétegei között), illetve megfelelő talpfelerősítési szilárdsággal a készlábbeli esetében.
Orrmerevítő
A lábujjvédő orrmerevítő általában fémből készül, esetleg újabban műanyagból, de fontos, hogy a lábbeliből, annak roncsolása nélkül ne lehessen eltávolítani. Az orrmerevítő mérete feleljen meg a cipő méretének, a hosszát pedig a láb legördülő mozgása behatárolja, mely a felsőrész úgynevezett járóráncára kihat. Minél rugalmasabb a lábbeli talpszerkezete, annál jobban közelít az orrmerevítő széle a rüszthöz. A szélek megfelelő fedésével megelőzhetőek a nyomási helyek. Az orrmerevítő és a felsőrész közötti átmenet gondos kialakítása fontos mutató a jó biztonsági, ill. védőcipő felismerésére.
Az Európai Unió Egyéni Védőeszköz (PPE) Direktívája szerint a szakmai használatú lábbelit CE jelzéssel is el kell látni. A biztonsági vagy védőlábbeli esetében meg kell jelölni, hogy az EN 345-1 (200 joule) vagy az EN 346-1 (100 joule) szabványnak felel-e meg. Egyéb szabványok, mint pl. az ANSI vagy a CSA más követelményekkel rendelkeznek.
A lábvédő eszközök kiválasztásáról
Néhány példa
Azokon a munkaterületeken, ahol fennáll a veszély, hogy a dolgozó hegyes vagy éles, vágó tárgyakra léphet, S3 kategóriájú cipőket kell alkalmazni. Ezek megfelelő fém köztalppal rendelkeznek, mely megvédi a lábat a talpon keresztül behatoló tárgy okozta sérülésektől. Többnyire az építőiparban használnak ilyen megjelölésű lábbelit.
A szabadban dolgozók ki vannak téve az időjárás viszontagságainak. Ennek megfelelően S2 kategóriájú cipőt viselik, melyek a vízáteresztés és vízfelvételi követelményeknek megfelelnek.
A műszaki kialakítás mellett a viselési komfort is jelentős szerepet játszik abban, hogy a dolgozó a szakmai használatú lábbelit elfogadja. A baleset okozta sérülések mellett, a lábbeli elégtelen viselési tulajdonsága (pl. nem lábra illő, a lábméretnek nem megfelelő) hosszan tartó sérüléshez, ezáltal költséges munkaidő-kieséshez vezethet.
Lábra illőség és viselési kényelem
Azoknak a lábbeliknek, melyeket a dolgozó minimum nyolc óra hosszat visel, kényelmesnek kell lenniük. Komoly hangsúlyt kell fektetni a megfelelő kaptafa formára. Ez a forma gyártónként és modellenként is változhat. A megfelelő kaptafa biztosítja a láb megfelelő tartását, ugyanakkor nem szoríthatja azt, s biztosítani kell a lábujjak megfelelő mozgását. Az orrmerevítőknek nem szabad nyomást gyakorolni a lábra, s úgy kell beépíteni, hogy észrevétlen legyen. A bokánál, ill. a nyelvnél található párnázás a nyomási helyek kialakulásának megelőzését szolgálja.
Ragasztószerek használata
A szakmai használatú lábbelik gyártásakor minőségi anyagokat használnak, s nemcsak az alapanyagnak, de a kellékeknek is meg kell felelniük a különleges követelményeknek. A ragasztószereknek, osztályozásuktól függően, hő- és fagyállónak, vezetőképesnek és erős ragasztási szilárdságúnak kell lenni. A ragasztógyártók speciális ajánlatokkal állnak a szakmai használatú lábbeliket gyártó cégek rendelkezésére.
Tisztítás
A védőlábbeliket rendszeresen szellőztetni kell. Tisztításukkor védőbevonatot ajánlott a felületükre felvinni a vízállóvá tétel érdekében. Tárolás közben nem ajánlott semmit a lábbelibe vagy a lábbelire helyezni.