Munkavédelem a mezőgazdaságban
A mezőgazdaságban dolgozókra sokféle veszély leselkedhet. Kiemelt kockázatot jelent a munkagépek és haszongépjárművek használata, de rizikót jelenthetnek többek közt a veszélyes anyagok (pl. növényvédő szerek; a must vagy a trágya erjedésekor, rothadásakor keletkező gázok stb.), az állattartásnál a fertőző betegségek, a nagytestű állatok.
Európai uniós és magyar jogszabályok is léteznek az egészségvédelem és biztonság biztosítására vonatkozóan, melyek célja, hogy jobb munkakörülményeket érjenek el, és csökkentsék a munkavégzéssel kapcsolatban felmerülő balesetek és megbetegedések valószínűségét.
A törvényi elvárások része az alkalmazott folyamatok felmérése, a potenciális veszélyek feltárása, a kapcsolódó kockázatok meghatározása (egészségügyi és biztonsági kockázat értékelés), az ezek elkerülésére teendő intézkedések meghatározása, ezek érvényesítése és alkalmazásuk ellenőrzése, valamint a folyamat és veszélyforrások rendszeres felülvizsgálata. Vagyis a cél felmérni, hogy mi okozhat sérülést, mit lehet tenni a veszélyek megszűntetésére vagy ha erre nincs lehetőség, milyen megelőző vagy védelmi intézkedésekkel lehet a kockázatot mérsékelni. Az előírt óvintézkedéseknek elsősorban a balesetek bekövetkezését kell megakadályozniuk. Ha ez nem, vagy nem teljesen biztosítható, akkor van szükség az egyéni védőeszközökre, melyek csak egyéni, részleges védelmet nyújtanak és a balesetek súlyosságát tudják csökkenteni.
Íme pár példa, hogy bizonyos tevékenységek esetén milyen védőeszközt javasolt használni.
Állatok gondozásakor az esetleges fertőződések elkerülésére legalább gumikesztyű használata javasolt, illetve állatok által okozott sérülés kivédésére legalább a lábujjat védő munkavédelmi lábbelit érdemes viselni.
Permetezéskor már a vegyszer bekeverésekor, illetve annak használatakor is figyelni kell arra, hogy a vegyszer kifröccsenhet, kiömölhet. Ezért gondoskodni kell a lábak, test és fej védelméről. Ajánlott legalább zárt, vízlepergető cipőt viselni. Amennyiben a vegyszer típusa ezt szükségessé teszi, akár vegyszerálló munkavédelmi lábbeli is választható. A test védelméről például overállal gondoskodhatunk. Érzékszerveink védelme érdekében jó, ha védőszemüveget, maszkot és kesztyűt is viselünk ilyen munkáknál.
Karbantartási feladatoknál és műhely munkáknál általában a lábujj és talpátszúrás elleni védelemmel ellátott munkavédelmi cipő vagy bakancs viselése ajánlott, ami csúszásmentes talppal is gondoskodik biztonságunkról. Ilyen tevékenységeknél érdemes a ruhát védő overált, vagy külön munkaruhát, elsősorban térdrészen megerősített nadrágot vagy kantáros nadrágot viselni, ami kíméli a térdet és biztosítja a ruhadarab hosszabb élettartamát is. Az aktuális feladattól függően kesztyű viselése is ajánlott lehet. Ebből különösen változatos a kínálat, a mártott védőkesztyűtől az egyszer használatos kesztyűn át egészen a speciális (vegyszer-, sav-, vagy hőálló) kesztyűkig.
Hegesztési munkákra speciális védő öltözet és védőeszközök szükségesek.
Nagy zajjal járó munkák esetében (pl. fűnyírásnál, láncfűrész vagy más hangos munkagép használatakor stb.) gondoskodni kell hallásvédelemről. Erre megoldást az ún. fültok jelent, de bizonyos esetekben akár füldugót is választhatunk.
Láncfűrésszel történő favágáshoz beépített, teljes arcvédővel és fülvédővel felszerelt sisak, vágásálló biztonsági nadrág, vágásálló kesztyű és orrmerevítővel ellátott munkavédelmi lábbeli viselése is előírás.
Víztározókban, hígtrágya-tartályokban, gabonatárolókban történő munkavégzésnél előírás a légzőkészülék és esetenként a beülőheveder használata.
Mezőgazdasági nagygépek használatakor is többféle védőeszközre lehet szükség, pl. ujj- és talpvédelemmel ellátott munkavédelmi lábbelire, vágásbiztos kesztyűre, munkavédelmi sisakra, védőszemüvegre stb.
Általánosságban, ahol fennáll a veszélye leeső tárgyaknak, ott lábujjvédelemmel (ún. kaplival) ellátott munkavédelmi cipő vagy bakancs, illetve sisak viselése szükséges.
Olyan tevékenységeknél, ahol meg kell védeni a szemet a szóródó részecskéktől, fröccsenéstől vagy a füsttől, védőszemüveg viselése indokolt.
Arcvédő viselendő vegyi anyagok keverése, szórása vagy alkalmazása, illetve oldószerek használata során, valamint fémcsiszoláskor és faaprításkor is.
A munkaruha kiválasztásakor érdemes figyelni arra, hogy világos színű ruházat, kalap és napszemüveg viselése ajánlott meleg és napos időben, hogy azok visszaverjék a hőt, és védjenek a túlzott káprázástól, hideg körülmények között meleg ruházatot (bélelt ruhákat és/vagy aláöltözetet) kell viselni, esőben vagy hóban pedig vízálló ruházatot és lábbelit.
A felsorolt munkavédelmi lábbelik, munkaruházat és védőeszközök széles választéka elérhető a Grandis Kft. webáruházában, ahol bármikor leadható rendelés és raktáron lévő termékek esetén akár másnapra elérhető a kiszállítás.
Árajánlat vagy személyes tanácsadás és bemutató kérésére az alábbi oldalon elérhető űrlap kitöltésével vagy az ertekesites@grandis.hu emailcímre írott levéllel van lehetőség.
A mezőgazdaság, állattenyésztés, kertészet és erdészet területén felmerülő egészség és biztonságvédelmi feladatokkal kapcsolatban részletes tájékoztatót az alábbi linkről lehet letölteni.