Munkavédelmi koordináció – amit tudni érdemes
Mikor van szükség a munkavédelmi koordináció feladatainak ellátására?
Az épületek kialakításának munkálatai során számos olyan munkafázis alkotja a tevékenységet, ahol bizony akár komolyabb sérüléseket is szenvedhet egy-egy munkavállaló munkahelyi baleset következtében. Az építőipari tevékenység tehát magas kockázatú tevékenység, így az ilyen munkát végző vállalatok esetében kiemelten fontos területnek számít a munkavédelem, és azon belül is a munkavédelmi koordináció kötelező feladatainak profi szintű ellátása.
Azokon a területeken, ahol egyszerre végzi a tevékenységét akár több kivitelező is, több szinten merülnek fel kockázati tényezők, vagyis egy igen bonyolult munkakörnyezet jön létre, ahol nagyon fontos az egyes résztevékenységek kockázatának ismerete, a munkavégzés összehangolása a súlyosabb kimenetelű munkahelyi balesetek elkerülésének érdekében.
Mit csinál a munkavédelmi koordinátor?
A munkavédelmi koordinátor a jogszabály által meghatározott esetekben már a tervezés időszakában is együttműködik a különböző feladatokat ellátó személyekkel – szolgáltatókkal, legyen szó akár tervezési, akár már a kivitelezési – építési fázisról és folyamatosan ellenőrzés alatt tartja a munkavédelmi terv rendelkezéseinek betartását.
Tervezési időszakban a munkavédelmi koordinátor
- a tervezővel való szoros együttműködés segítségével minimalizálja a veszélyhelyzetek kialakulásának lehetőségét és maximalizálja a biztonság követelményeinek megvalósulását
- ellátja a biztonsági és egészségvédelmi terv kidolgozásának feladatait
- ellenőrzi, hogy az építtető vagy a projektvezető a biztonsági és egészségvédelmi tervnek megfelelően alakítja az egyes munkafázisokat
A kiviteli tervvel kapcsolatosan a munkavédelmi koordinátor
- folyamatos ellenőrzés alatt tarja, hogy a tervek a munkavédelmi szempontok szerint készüljenek el és ha szükséges alakuljanak át
- összeállítja azon fő szempontokat és pontokat, amelyek a biztonsági és egészségvédelmi követelményeket alkotják
- segít kialakítani, mely munkák végezhetők egymással párhuzamosan, és az egymás után végezhető rész tevékenységeket.
Az építési tevékenység alatt a munkavédelmi koordinátor
- elősegíti a minél tökéletesebb összehangolását az egyes alvállalkozói tevékenységeknek
- amennyiben szükséges javaslatot tesz a változtatásokra
- folyamatos ellenőrzése alatt tartja a munkafolyamatokat – természetesen munkavédelmi szempontból, a munkavédelem követelményeit figyelembe véve
Milyen jogszabály vonatkozik a munkavédelmi koordinátor alkalmazására?
A biztonsági és egészségvédelmi koordinátor feladatait és a tevékenység elvégzésének feltételeit az építési munkahelyeken és az építési folyamatok során megvalósítandó minimális munkavédelmi követelményekről szóló 4/2002. (II. 20.) SzCsM-EüM együttes rendelet határozza meg. Az építőipari kivitelezési terv készítése és a kivitelezés során is közre kell működjön munkavédelmi koordinátor.
A rendelet alapján a kivitelezési munkálatok nem kezdődhetnek meg biztonsági és egészségvédelmi terv kialakítása nélkül. A szabályoknak megfelelően ennek a két tervnek a kivitelezési tervdokumentáció részét kell képeznie. Természetesen ezeknek a terveknek meg kell határozni az együtt végezhető munkafolyamatokat, az egymás után végezhető munkafolyamatokat és azok időtartamát, és a munkavégzés sajátosságainak figyelembevételével kell meghatározni a biztonsági és egészségvédelmi követelményeket.
Milyen egy jó munkavédelmi koordinátor?
A biztonsági és egészségvédelmi koordinátor megfelelően együtt kell, hogy tudjon működni az egyes kivitelezőkkel, alvállalkozókkal és az építtetővel egyaránt. Elengedhetetlen, hogy megfelelően képzett és szakmai tapasztalattal rendelkező, gyakorlatias, jogszabályi tudásanyagban is jártas személy legyen, hiszen ezen tulajdonságok hiánya komoly gondokat jelenthet a munkavégzés során, amelyek a vállalat számára is súlyos következményeket okozhatnak alkalom adtán.
Kifejezetten fontos, hogy jó csapatjátékos legyen és kiemelkedően kommunikáljon, megfelelően kezelje a konfliktusokat és így professzionális munkájával elősegítse az összehangolt és biztonságos munka végzésének lehetőségét az építkezések során.
Érdekes volt a cikk? Nyomj egy Like-ot