Füldugó
Ebben a kategóriában olyan füldugókat találsz, amelyek segítségével mindig gondoskodhatsz a füleid megfelelő védelméről. Hiszen sok olyan munkakör is van, ahol a tartós zajok miatt érdemes gondoskodni a megfelelő hallásvédelemről, hiszen hosszú távon a hallás károsodása mellett egyéb kellemetlen tünetekkel is járhat. Ezek a füldugók kényelmesek és praktikusak, így neked csak a számodra leginkább megfelelőt kell kiválasztani a kínálatból. Ha kérdésed lenne, bátran keress fel minket az elérhetőségeink valamelyikén!
Még a hétköznapok során is számos olyan helyzet adódhat, amikor a hallásunk komoly igénybevételnek van kitéve. Ám sok olyan munkakör is van, ahol a tartós zajok miatt érdemes gondoskodni a megfelelő hallásvédelemről. Mindez pedig hosszú távon a hallás károsodása mellett egyéb kellemetlen tünetekkel is járhat. Éppen ezért nagyon fontos bizonyos szakmák képviselői számára az, hogy minden egyes alkalommal gondoskodjanak füleik védelméről. Nagyon kényelmes és praktikus eszköz ehhez a füldugó.
A világ bizony tele van zajjal. Amikor elrobog mellettünk egy teherautó, valahol hangosabban szól a zene vagy éppen túl sok ember beszélget egyszerre ugyanazon a helyen, akkor bizony a zajszint hamar a zavaró kategóriába emelkedhet. Míg a kellemes madárcsicsergés vagy a levelek susogása még tudat alatt is nyugtató hatással van ránk, addig az erősebb zajok bizony már akár bántóak is lehetnek. Mindez fokozottan igaz az olyan területeken dolgozók esetében, mint például egy építkezés, egy műhely vagy éppen valamilyen gyár. Éppen ezért nem kérdés, hogy nagyon fontos foglalkozni a megfelelő hallásvédelemmel annak érdekében, hogy egyrészt komfortosabban érezhessük magunkat a mindennapok során, másrészt pedig hosszú hónapok vagy évek alatt se okozhasson egészségkárosodást.
Mit okozhat a tartós zaj?
A zajszinteket különböző decibel tartományokba sorolják. Bár kevesen gondolnák, de például a 80 decibel hangerejű tartós zajok már károsíthatják a hallást, ebbe pedig a forgalmasabb utak hangjai is beletartoznak. Az ennél hangosabb tevékenységek pedig mint például a légkalapács, fúró, fűnyíró vagy akár vésőgép használata, még nagyobb kárt okozhatnak hosszú távon. A nagyothallás pedig nem az egyetlen szövődménye a zajártalomnak. Kialakulhat általa tartós fülzúgás vagy akár akusztikus trauma is. Sőt, a tartós zajok az egész testünkre hatással vannak, hiszen a szervezet minden zavaró zaj hatására készültségi állapotba kerül. Ennek során stresszhormonok szabadulnak fel, emelkedik a vérnyomás és csökken a teljesítőképesség is. Mindez pedig akár alvászavarhoz, valamint szív-és érrendszeri megbetegedésekhez is vezethet. Fontos tudni azonban, hogy megfelelő hallásvédelemmel azonban hatékonyan megelőzheti a halláskárosodást és az egyéb egészségügyi kockázatokat.
Mi számít hangosnak?
Hivatalosan a 80 decibel a határ, ahonnan már károsnak számít a zajhatás. Ahol viszont már gyakorlatilag kötelező a hallásvédelem biztosítása, az a 120 decibeles szint. Bár egyénenként eltérő lehet, hogy kinek mi számít hangosnak, viszont a szervezet reakcióit ennek ellenére nem lehet elkerülni, vagyis jó ha mindig van kéznél egy füldugó, ha szükség van rá bizonyos helyzetekben.
Mit tudnak a füldugók?
A füldugók a hallásvédelem leggyakrabban használt eszközei, ugyanis használatok kényelmes és nem zavarnak a munkavégzésben sem. Többféle típusa is van. A habanyagból készült dugók működésének lényege, hogy mielőtt a fülünkbe helyeznénk, összenyomhatjuk, így a hallójárat alakját tökéletesen fel tudja venni, ezáltal védve a külső zajoktól. A műanyag füldugók viszont már tartósabb használatra vannak tervezve, ennek megfelelően pedig a könnyű behelyezés és kivétel érdekében kis fogókkal vagy zsinórral látják el őket a gyártók. Nagyon praktikus az olyan munkafolyamatok során, ahol nincs szükség folyamatosan a használatukra, bizonyos visszatérő munkafázisok viszont megkövetelik a megfelelő hallásvédelmet.
Milyen munkakörök esetén ajánlott a füldugó használata?
Számos olyan munkakör van, amelyek során a zajszint olyan mértékű, amelyhez már szükség van a füldugó használatára. Ilyen lehet például egy építkezés, egy házfelújítás, de ide sorolandó minden kőműves és sok szerelői munka is. Fontos kihangsúlyozni, hogy a legtöbb fűnyíró hangja is káros lehet hosszú távon, így ezek használata során is szükség van a füldugó használatára akár otthon teszed éppen rendbe a kertet, akár a munkád része a fűnyírás. Mindez azonban csupán a jéghegy csúcsa, hiszen ezernyi olyan szakma és munkakör létezik, ahol elengedhetetlen a megfelelő hallásvédelem biztosítása.
Vagyis nem kérdés, hogy nagyon fontos megfelelő hangsúlyt fektetni a hallásvédelemre és beszerezni egy megfelelő füldugót, amely mindig kéznél lehet, amikor szükség van rá bizonyos munkafolyamatoknál.